Kuga u Srbiji

0
1341
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Odmetnuvši se od cara, janičari su po Srbiji ponovo činili nesnošljiv teror, a nekako u to vreme, u leto 1792. godine, u Srbiji se pojavila kuga. Epidemija je vrlo brzo zahvatila čitavu zemlju, a naročito je pogubna bila oko Smedereva. Narod je bežao u šume i tražio spas gradeći kolibe, tako da su mnogi gradovi gotovo opusteli. Kuga se krajem godine primirila, ali je u proleće 1793. godine ponovo izbila. U Grockoj su prve žrtve ovog novog naleta kuge pale u decembru 1793. godine. Posle kraćeg smirivanja, kuga se ponovo javlja u Grockoj u februaru 1794. godine, odnosi nove žrtve i smiruje se u septembru 1794. godine. Međutim, baš u to vreme ona je najžešće besnela u Beogradu, gde je, prema belešci Lasijeva od 15. jula 1794. godine u gradu umiralo dnevno po 35 ljudi. Ipak, mnogo više žrtava bilo je među muslimanima. U avgustu se broj žrtava povećava i dnevno umire 50 do 60 Turaka, i 8-15 Srba. U Gročanskoj nahiji kuga je tada zahvatila samo Ritopek.

Naredne, 1795. godine kuga se malo primirila, ali su zato janičari krenuli na Beograd. Oni su 14. juna stigli do Boleča, gde su ih sačekale pašine čete, ali su se, kako izveštava Liderskon 15. juna, posle žestoke bitke pašine čete morale povući, tako da su buntovnici već iste noći stigli pred beogradske zidine. Ali beogradskom paši je stigla pomoć, pa su janičari žestoko potučeni. Vraćajući se natrag prema Smederevu i Požarevcu oni su delimično popalili i opljačkali Boleč i Grocku.

Međutim, ni kuga ni buntovnici nisu smetali trgovcima da se bave svojim poslom, pa i da budu nesigurni, što nije retkost. Pančevački trgovac Jakob Reh ugovorio je 1795. godine sa jednim agom iz Grocke da od age kupi 10.000 oka meda, što govori da se u okolini Grocke u to vreme gajilo dosta pčela. Istina, do ove isporuke nije došlo, pa je Jakob Reh žalio zbog neispunjenja ugovora 12. februara 1796. godine Pančevačkoj vojnoj komandi, a ova je intervenisala kod beogradskog paše. Paša je izjavio da austrijski trgovci ne treba da daju akontacije za robu koju kupuju, jer on ne može garantovati za to, niti uspeti da se dati novac vrati naručiocu.

Do epidemije kuge u Grockoj dolazi ponovo avgusta 1796. godine. Smrtni slučajevi su zabeleženi u Grockoj, Vinči i Zaklopači. U septembru se epidemija smirila.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR