Počinje zimsko računanje vremena

0
788
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Letnje računjanje vremena u Srbiji se, kao i u većini zemalja Evropske unije i ostatka sveta, završava u nedelju 31. oktobra, u tri časa ujutru. Tada će se, prema saopštenju naše Direkcije za mere i dragocene metale, pomeranjem kazaljki na časovnicima za jedan sat unazad, vreme u tri sata računati kao dva časa, a građanima će biti podaren još jedan sat sna.

 

Iako je cilj „letnjeg vremena“ ušteda električne energije i veća efikasnost radnika, danas je sve više onih koji se protive pomeranju kazaljki. Uz to, sva relevantna psihološka istraživanja pokazuju da je prvi radni dan posle vraćanja sata najneproduktivniji u godini.

 Stvar je otišla toliko daleko da je Svetska zdravstvena organizacija priznala ovo „oboljenje“ i ustanovila zvanično ime za nagle promene raspoloženja posle vraćanja časovnika – „sezonski afektivni poremećaj“.

 – Čitave sledeće nedelje, radnici će obavljati svoje poslove i sa 50 odsto manje efikasnosti, jer im je teško da se naviknu na rane noći, imaju manjak energije i, što je važnije, manjak motivacije – pokazuje studija koju je, za potrebe britanskih sindikata, uradila kompanija „Promotur“. – Većina radnika kaže da se osećaju tužnima, a više od deset odsto će u ponedeljak javiti da je bolesno!

 Neka druga istraživanja kažu da promenu najteže podnose ljudi stariji od 50 godina, zbog osećaja usamljenosti tokom dugačkih zimskih noći.

Ovakvi podaci uzdrmali su čak i Britanski parlament. U njegovom Donjem domu ovih dana se vodi žučna rasprava o tome da li Velika Britanija treba da, sa „griničkog“, pređe na srednjoevropsko vreme, i to tako što ovog (ili nekog narednog) oktobra – neće vratiti sat.I gradonačelnik Londona Boris Džonson kaže da bi duži dan bio opravdan i ekološki: to bi bilo kao da na tamošnje drumove izađe 200.000 automobila manje.

 Prelazak na letnje i zimsko vreme prvi put je zabeleženo 1916. godine. Iako je originalno britanska ideja, učinila je to, 30. aprila, Nemačka, kako bi uštedela na uglju tokom rata. Dosad je uvedeno u oko 70 zemalja, uglavnom na severnoj hemisferi.

Letnje računanje vremena u Srbiji je prvi put uvedeno 27. marta 1983. godine. Od 1995. godine kazaljke na satovima su pomerane u poslednjoj sedmici septembra, na osnovu odluka koje je donosila vlada, a 2006. godine je donet novi zakon u toj oblasti i letnje računanje vremena usklađeno je sa Evropskom unijom.

RAZLIKE OD svih evropskih zemalja, samo Island ne pomera sat tokom godine. Ne čini to ni većina azijskih ni afričkih zemalja, a postoje federacije poput SAD, Australije, Meksika i Kanade u kojima neke države „čuvaju“ vreme, a druge ne. Kina je šest godina, od 1986. do 1992, vraćala kazaljke, ali je ta odluka ukinuta.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR