Saznajte kako da vam prirodna jelka duže traje

0
643
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Ako volite da vam prazničnu atmosferu kod kuće upotpuni prirodna jelka, pročitajte nekoliko saveta kako da vam ona duže traje.

Neki od saveta pomalo su neobični, ali dolaze od uzgajivača jelke, a podrazumevaju zalivanje jelke vodkom i limunadom, ali i nekorišćenje svetiljki različitih boja. Prema njihovim rečima, prirodna, pravilno odsečena jelka, može da traje i šest nedelja. Da bi zaista tako bilo, potrebno je da obratite pažnju prilikom kupovine jelke – ukoliko iglice već počinju da dobijaju žutu boju, verovatno je da jelka neće potrajati do Nove godine.

Kada je drvo odsečeno, njegova sposobnost da apsobuje vodu se smanjuje. Ipak, preporučuje se da jelku držite u velikoj posudi u koju ćete sipati vodu.

S obzirom na to da jelke rastu u hladnim vremenskim uslovima, da biste smanjili temperaturnu razliku, pre nego što počnete da je ukrašavate, držite je nekoliko dana napolju, u garaži, na terasi… Kada rešite da je unesete u kuću, držite je dalje od radijatora i drugih izvora toplote, kako biste usporili opadanje iglica i sušenje jelke. Ovlaživač vazduha u prostoriji takođe će pomoći drvetu da zadrži potrebnu vlagu.

Možda zvuči pomalo neobično, ali posuda sa voćem u blizini jelke nije baš dobra ideja. Voće, naročito banana ispuštaju etilen, hormon biljaka koji ubrzava fermentaciju drugog voća, ali takođe ubrzava i opadanje iglica na jelkama.

Čak i kada je odsečeno, drvetu je potrebna tečnost. Limunada ili razblažena mešavina vode, šećera i limuna, preporučuje se kao dodatna „ishrana”, koja će duže održati jelku svežom. Pored toga, dodavanje limunade u posudu u kojoj držite jelku sprečiće i širenje neprijatnih mirisa koji nastaju usled taloženja bakterija u vodi.

Verovali ili ne, vodka ili neki drugi alkohol takođe će imati dobre efekte na jelku. Alkohol će pomoći u ubijanju bakterija u vodi, pa možete dodati po kap alkohola svaki drugi dan u posudu u kojoj držite jelku. Stručnjaci tvrde da će „koktel“ limunade i vodke dati jednako dobre rezultate. Umesto toga, u posudu sa vodom možete dodati i nekoliko rastvorenih aspirina ili nekoliko kapi izbeljivača, koji će bakterije držati dalje od jelke.

Bez obzira na to koliko lampice okačene na jelku stvaraju posebnu atmosferu, one takođe ubrzavaju propadanje drveta. Ako baš želite da ukrasite na ovaj način, mala LED svetla bolji su izbor od običnih svetala jer će manje zagrejati jelku. Jednako je važan i izbor boje lampica – jelka najlakše apsorbuje belu svetlost, dok raznobojne svetiljke ometaju proces fotosinteze.

Verovatno ste primetili da cvećari na biljke prskaju lak za kosu. Isti trik možete da primenite i na jelkama i na taj način fiksirate iglice i sačuvate ih od opadanja. Lak za kosu naprskajte samo na donje grane drveta i imajte na umu da je ovaj proizvod zapaljiv, pa ga nemojte koristiti ukoliko ćete jelku da ukrašavate lampicama.

Bez obzira na to da li i koji od ovih trikova odlučite da primenite, drvetu je potrebno dosta vode. Jelka visine oko 180 centimetara apsorbovaće trećinu litra vode dnevno ili više ukoliko je grejanje u blizini.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR