Siniša Mali: Ispunili smo obećanje, otvorena je fabrika vode „Makiš 2”

0
837
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali i v.d. direktora JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” Svetozar Veselinović pustili su danas u rad fabriku vode „Makiš 2”. Kapacitet proizvodnje u „Makišu 2” iznosi 2.000 litara pijaće vode u sekundi, a ova najmodernija fabrika obezbediće snabdevanje Beograda pijaćom vodom za narednih 20 godina.

Puštanju nove fabrike vode u rad prisustvovali su zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović, predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević, gradski menadžer Goran Vesić, pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević, gradski arhitekta Milutin Folić, sekretar za komunalno-stambene poslove Nina Jandrić, zamenik ambasadora Izraela Itaj Jakov Miler i zamenik ambasadora Slovenije Milan Predan. 

– Kada smo početkom januara prvi put posetili ovu fabriku vode, postavili smo sebi za cilj da početkom septembra otvorimo ovo moderno postrojenje. Drago mi je što mogu da kažem da smo taj cilj danas i ostvarili i što smo bogatiji za još jedno moderno postrojenje za prečišćavanje vode. Još značajnije za Beograd i Beograđane jeste to što otvaranjem ovog pogona Grad Beograd dugoročno rešava problem snabdevanja pijaćom vodom. Rekonstrukcijom fabrike vode „Makiš 1”, koja nas očekuje sledeće godine, Grad Beograd će rešiti pitanje snabdevanja vodom za piće za narednih 20 godina. Ovo nije kraj već početak jednog velikog investicionog ciklusa za JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” jer otvaranjem „Makiša 2” ne samo da stvaramo uslove za rekonstrukciju „Makiša 1” već krećemo sa daljim radovima na priključenju građana na vodovodnu mrežu, zato što postoji veliki broj Beograđana koji na nju nije priključen. Takođe, trećina grada nije priključena ni na kanalizacionu mrežu i prioritet ove gradske vlasti u narednom periodu biće da se krene sa izgradnjom kanalizacije u svim delovima grada gde ona nedostaje, kao i da se obavi priključenje na vodovodnu mrežu građanima koji je trenutno nemaju – rekao je gradonačelnik Siniša Mali, koji je zahvalio izvođačima radova, zaposlenima u BVK koji su svojim radom omogućili da „Makiš 2” počne sa radom, podsetivši da je grad Beograd učinio sve što je potrebno da ovaj pogon počne sa radom. 

– Mi smo kao gradska vlast u januaru ove godine definisali cilj da „Makiš 2” proradi i sada smo taj cilj i dato obećanje ispunili. Na isti način radićemo i ubuduće, davaćemo samo ona obećanja koja zaista možemo i da ispunimo. Samo tako možemo izgraditi budućnost grada koji svi volimo – izjavio je Siniša Mali.

Svetozar Veselinović je podsetio da „Makiš 2” ima kapacitet od 2.000 litara u sekundi, što će biti od velikog značaja tokom rekonstrukcije starih postrojenja.

– Paralelno sa rekonstrukcijama radićemo na tome da svi rubni delovi grada dobiju pijaću vodu beogradskog kvaliteta. U intenzivnim smo pregovorima da „Beogradski vodovod” postane regionalni, jer ćemo biti u mogućnosti da određenu količinu vode uputimo i ka Vojvodini, Inđiji, Staroj i Novoj Pazovi što su količine koje lako možemo dobiti sa leve obale Save, tj. iz novih resursa koje sada dobijamo iz postrojenja „Makiš 2”. U svakom slučaju, na ovaj način vodovod se razvija tako da ceo Beograd može da se snabde kvalitetnom i pitkom vodom – kazao je Veselinović.

Gradnja „Makiša 2” počela je 2003. godine. Grad Beograd i JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” u januaru 2014. godine obezbedili su stabilno finansiranje projekta postigavši sporazum sa ugovaračima o finalizaciji projekta i početku probnog rada tokom septembra 2014. godine, čime je omogućen početak rada fabrike vode „Makiš 2”.

Projektovani kapacitet postrojenja za prečišćavanje vode „Makiš 2” iznosi 2.000 litara u sekundi. Koncepcija projektovanog rešenja je povezivanje „Makiša 1” i filterskog postrojenja „Jezero” sa PPV „Makiš 2” u jedinstveni sistem ukupnog kapaciteta od pet hiljada litara u sekundi. Projektnim rešenjem postignuta su tehnološka unapređenja u vidu primene UV dezinfekcije, doziranja ugljen-dioksida (poboljšanje procesa bistrenja) kao i unapređenje pojedinih delova procesa prerade (vertikalni mešači na bistrenju, odvojene filterske instalacije i dr.).

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR