Šta smo mi vratili EU od namirnica

0
604
NextWEB hosting
NextWEB hosting

IZVOR: TANJUG

Zbog neispunjavanja propisanih standarda kvaliteta i bezbednosti mnoge proizvode iz Evropske Unije na srpskim granicama sačeka „rampa“.

(Ilustracija: sxc.hu)
(Ilustracija: sxc.hu)

Zabrana stupa iz istih razloga kao što je nedavno sa tržišta EU povučena štrudla sa smokvama srpskog proizvođača „Žitoprerada DM“.

Među proizvodima za koja su prošle i ove godine doneta rešenja o zabrani uvoza zbog neusaglašenosti sa Zakonom o bezbednosti hrane i pratećim propisima bili su biljni čaj iz Poljske, mlevena začinska paprika iz Španije, marinirani ren iz Austrije, biljna mast iz Nemačke i zamrznuti spanać iz Poljske, saopšteno je danas Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede.

Srbija je sa tržišta EU vratila i biljni čaj iz Poljske, mlevena začinska paprika iz Španije, marinirani ren iz Austrije, biljna mast iz Nemačke i zamrznuti spanać iz Poljske, saopšteno je danas Tanjugu u Ministarstvu poljoprivrede. U Srbiju nisu „ušli“ nizamrznuta paprika i namaz srodan majonezu iz Češke, tartar sos iz Belgije, čili u prahu iz Holandije, pečeno zrno soje iz Nemačke, desert rum-pločice iz Hrvatske, voćni nektar iz Slovenije, kakao prah iz Austrije i Holandije i sojina sačma iz Italije.

U Srbiju nisu „ušli“ ni zamrznuta paprika i namaz srodan majonezu iz Češke, tartar sos iz Belgije, čili u prahu iz Holandije, pečeno zrno soje iz Nemačke, desert rum-pločice iz Hrvatske, voćni nektar iz Slovenije, kakao prah iz Austrije i Holandije i sojina sačma iz Italije. 

Razlozi za zabranu uvoza bili su povišena vlaga i nečistoće, povišen sadržaj pepela, kadmijuma, masti, mikroorganizama, strane primese, istekao rok upotrebe, manje voćnog udela i prisustvo nedozvoljenog konzervansa, prisustvo salmonele…

Inspekcijske službe Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede kontrolišu svaku pošiljku hrane biljnog i mešovitog porekla za koju je podnet zahtev za uvoz i u slučaju kada se uzme službeni uzorak on se šalje na ispitivanje u akreditovane laboratorije, objasnili su u Ministarstvu.

Uzorak se ispituje na osnovne parametre bezbednosti, zavisno od vrste hrane (sirovine, poluproizvod i gotovi proizvodi-gotova hrana). Ispituje se kvalitet, prisustvo pesticida, teških metala, mikotoksina, rade se mikrobiološka ispitivanja, kao i ispitivanje prisustva sulfonamida, antibiotika, polihlorovanih bifenila…

Pored toga, ispituje se i prisustvo genetski modifikovanih organizama (GMO), radioaktivnost, prisustvo transmasnih kiselina…

U Ministarstvu poljoprivrede podsetili su da su dva ista proizvoda proizvođača „Žitoprerada DM“ dobijena od istih sirovina uzorkovani i kontrolisani u dve laboratorije u EU – u jednoj laboratoriji rezultat analize je pokazao 11 mikrograma, a u drugoj 15 mikrograma ohratoksina po kilogramu.

„Naš Pravilnik o maksimalno dozvoljenim količinama mikotoksina u hrani je u potpunosti usaglašen sa evropskim pravilnikom. Maksimalna dozvoljena količina u proizvodima dobijenim od neprerađenih cerealija, kao i prerađenim proizvodima od cerealija i cerealijama za neposrednu ishranu ljudi je tri mikrograma po kilogramu„, precizirali su oni.

Ministarstvo poljoprivrede objavilo je u ponedeljak da su sa tržišta povučene proizvedene serije štrudle sa smokvama proizvođača „Žitoprerada DM“ iz Novog Bečeja, na koje se odnosila notifikacija Sistema brzog uzbunjivanja o bezbednosti hrane (RASFF) zbog povećanog nivoa ohratoksina A.

Notifikacija RASFF-a stigla je iz Slovenije o nivou iznad maksimalno dozvoljenih vrednosti ohratoksina A u proizvodu pomenutog proizvođača. Poljoprivredna inspekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je, po prijemu ove notifikacije, obavila kontrolu proizvođača „Žitoprerada DM“.

Konstatovano je da proizvođač nema sledljivost, niti uspostavljen sistem bezbednosti po principima HČP-a i zabranjen je dalji promet pomenutog proizvoda.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR