Urađen katastar septičkih jama

0
861
NextWEB hosting
NextWEB hosting

septicka-jama

Sekretarijat za zaštitu životne sredine Beograda saopštio je danas da je izradio katastar septičkih jama za delove naselja Pinosava, Resnik i Altina, čime je završena četvrta faza izrade Katastra za celu teritoriju Beograda.

Kako se podesća, projekat izrade Katastra pokrenut je 2009. godine sa ciljem da se napravi osnova za trajno rešavanje problema septičkih jama i tako od zagađenja zaštite podzemne vode i zemljište na teritoriji glavnog grada.

U evidenciji Katastra za sada se nalazi oko 1.400 septičkih jama, a do sada je, osim u Pinosavi, Resniku i Altini, Katastar izrađen i za delove naselja Beli potok, Rakovicu, Jajince, Ripanj, kao i za Krnjaču, Ovču, Slance, Borču, Boleč, Kalemegdan i Kumodraž.
Sekretarijat bi uskoro trebalo da napravi plan nastavka projekta i za narednu godinu.

Iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine podsećaju da septičke jame izazivaju visoki stepen zagađenja podzemnih voda i zemljišta na nekoliko načina.

Septičke jame najčešće nisu pravilno izgrađene, odnosno nisu ograđene prema zemljištu, zbog čega dolazi do infiltiranja otpadnih voda u tlo, a u poslednje vreme je uočena pojava „ulivanja“ otpadnih voda u dublje bušotine, čime se direktno ugrožava takozvana „duboka izdan podzemnih voda“ iz koje se vodom prihranjuju beogradska izvorišta, navodi se u saopštenju.

Kako je istaknuto, postojeće zagađenje prenosi se i preko lokalnih vodotokova koji gravitiraju prema većim tokovima slivnog područja Beograda, a vrlo često jame nisu zatvorene pa dolazi do izlivanja otpada na površinu.

Sekretarijat je upozorio da aktuelno stanje nosi visoki rizik od zaraza i epidemija u širem području, imajući u vidu razvoj štetnih bioloških populacija koje su prenosioci zaraza, uključujući i domaće životinje sa tog područja.

Situacija je, dodaje se, otežana činjenicom da se u tim područjima domaćinstva još uvek bave poljoprivrednom proizvodnjom i držanjem domaćih životinja.

Izradu Katastra prati procena proizvedenog zagađenja tla i vode, a na osnovu dobijenih rezultata, prvo će biti izrađen predlog aktivnosti za saniranje zatečenog stanja sa preporukama uređenja objekata septičkih jama i lokalnih odvoda do izgradnje mreže kanalizacije u određenom naselju.

Nakon toga, Sekretarijat za zaštitu životne sredine daće predlog parametara i uslova za prioritetna i racionalna rešenja izgradnje separatnih sistema za kanalisanje i prečišćavanje komunalnih otpadnih voda za naselja gde je to moguće.
Naglašeno je da se već sada radi na pronalaženju najboljeg rešenja za saniranje zagađenja koje septičke jame uzrokuju, pa je prošle godine sproveden pilot projekat biotehnološkog tretmana otpadnih voda septičkih jama.

Biotehnološki tretman je dao dobre početne rezultate zbog čega se planira nastavak tog projekta i sledeće godine, u najosetljivijim zonama.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR