Vinča među najugroženijim evropskim spomenicima kulture

0
1503
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Vodeća evropska organizacija za zaštitu kulturnog nasleđa Europa Nostra uvrstila je arheološko nalazište u Vinči među 14 najugroženijih lokaliteta u Evropi.

Vinča je tako ušla u najuži izbor za dobijanje finansijske pomoći za obnovu i zaštitu spomenika kulture. Planirano je da Evropa Nostra ovu pomoć odobri za sedam evropskih lokacija.

Arheološki lokalitet Vinča, koji se nalazi na desnoj obali Dunava, na 14 kilometara od Beograda, nominovala je nevladina organizacija „Udruženje za očuvanje i negovanje vinčanske kulture Neolit“ čiji članovi nisu arheolozi niti stručnjaci za održavanje ovog lokaliteta već entuzijasti koji žele da sačuvaju Vinču.

Prema mišljenju vodećih evropskih stručnjaka koji se nalaze u žiriju za odabir “Sedam najugroženijih”, ovo praistorijsko naselje u opasnosti je ne samo zbog nedostatka novca već i zbog njegove blizine obali Dunava.

Osnovna infrastruktura Vinče, koja je u vreme nastanka bila veliki privredni, kulturni i verski centar srednje i jugoistočne Evrope, mora biti unapređena radi nastavka arheoloških iskopavanja, ali i zbog otvaranja prema turistima.

Prema mišljenju žirija, uz novčanu pomoć i uz evropske stručnjake koji bi bili poslati tamo, Vinča bi mogla da se razvije u vredan istraživački i obrazovni lokalitet iz evropske neolitske ere, ali i u glavni turističku atrakciju na Dunavu.

Međunarodna komisija imala je težak zadatak da od 40 predloženih lokaliteta, među kojima su bili istorijski centri gradova, arheološki lokaliteti, verski objekti i vojna utvrđenja, odabere 14 koji bi ušli u najuži izbor. Od tih lokaliteta će sedam najugroženijih biti odabrano na proslavi 50. godišnjice od osnivanja organizacije Europa Nostra, koja se održava u Atini 16. juna.

Nakon proglašenja pobednika, na lokacije će biti poslati timovi stručnjaka koji će proceniti stanje lokaliteta i svoje zaključke predstaviti na Konferenciji o evropskom nasleđu koja se održava u Briselu 5. decembra 2013. godine.

Stručnjaci za zaštitu kulturnog nasleđa će potom, zajedno sa tehničkim i finasijskim stručnjacima iz Evropske Investicione banke, koja i finasira ovaj projekat, predložiti preliminarne akcione planove.

“Ovim novim programom zaštite, Europa Nosta želi ne samo da identifikuje najugroženije spomenike kulture  i lokalitete u Evropi već i da pokrene pravi poziv na akciju. Slanjem multidisciplinarnih timova stručnjaka na odabane lokacije, zajedno sa našim partnerima, mi pokušavamo da doprinesemo pronalasku održivih i mogućih rešenja za budućnost ”, kaže Denis de Koregorlej, predsednik organizacije Europa Nostra.

U najuži krug 14 najugroženijih lokaliteta pored Vinče ušli su i Rimski amfiteatar u Draču u Albaniji, crkva sv. Pavla i Petra u Jermeniji, tampon zona u istorijskom centru Nikozije na Kipru, Vobanove tvrđave u Brijansonu u Francuskoj, gasne lampe u Berlinu, nekadašnji dvor Tatoj u blizini Atine u Grčkoj, Alesandrijska citadela u severnoj Italiji, renesansni manastir San Benedeto Po u u Italiji, manastir i crkva Isusa u Portugalu, Rosia Montana rudnik u Transilvaniji u Rumuniji, El Kabanjal Kanjamelar u Valensiji u Španiji, jermenska Crkva svetog Đorđa u Mardinu i istorijski grad Hasankejf i njegovo okruženje u Turskoj.

autor: Vanesa Marčeta

izvor: Novi magazin

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR