U Ženevi je ove nedelje otvorena 41. Međunarodna izložba izuma, na kojoj učestvuje 752 izlagača iz 45 zemalja. Predstavljena mašina koja nadoknađuje neprospavanu noć nadoknadite sa samo 52 minuta sna.
Reč je o najvećem međunarodnom sajmu te vrste na svetu sa 752 izlagača iz 45 zemlja, koji će ove godine, kako se očekuje, posetiti oko 60.000 ljudi.
Od izlagača, četvrtina su samostalni izumitelji, a ostatak čine male kompanije, istraživački instituti i univerziteti.
„Predstavljamo samo nove stvari koje do sada nisu viđene“, kaže Žan Lik Vinsen, osnivač i predsednik sajma, a prenosi AFP.
Cipele s prilagodljivim potpeticama sigurno zavređuju tu kvalifikaciju.
„Ovo je par cipela s potpeticama koje su podeljene na tri dela, od kojih svaki može da se otkači – tako da imaju tri visine – koje birate po potrebi. I ukrasi se mogu otkopčati – i postati narukvica“, objašnjava izumiteljka Mari Adrijen Gid.
Ona veli da je na izložbu donela prototip, a da će cipele kasnije biti prilagođene tržištu i lepše i da će se praviti od više vrsta materijala.
Među izlagačima je i Ugo Soder koji je napravio „Sistem za uranjanje u unutrašnji prostor“.
„To je mašina koja vas veštački dovodi u stanje promenjene svesti, slično REM fazi sna u kojoj se javljaju snovi. To se dešava gotovo automatski putem slanja psiholoških signala mozgu“, navodi Soder i dodaje: „Praktična upotreba je da za 52 minuta možete da se odmorite kao da ste spavali celu noć.“
Prema njegovim rečima, ovaj aparat bi mogao da ima i druge mogućnosti – na primer stvaranje lažnih sećanja koja bi po emotivnom efektu ravna stvarnim sećanjima.
Na sajmu su izloženi i „rolkersi“ koji za razliku od rolera ispod đona nemaju točkove nego gusenice nalik na tenkovske. „To nisu roleri. Liče na njih, ali u njima se ne vozite, nego hodate“, kaže direktor „Rolkersa“ Pol Šavan koji je u projekat uložio 10.000 evra, a sada traži investitore.
Posetioce je naročito privukao elegantno obučeni izumitelj iz Južne Koreje koji je napravio zamenu za lance za sneg – napravu pastelne boje, koja se jednim potezom kači za točak.
On kaže da je prvi put na ideju da napravi ovako nešto došao kao profesionalni vojnik dok je gledao regrute kako se muče da nameste lance zimi a zatim dok je radio kao taksista i morao sam da stavlja lance.
„Uspeo sam da napravim prototip iz trećeg pokušaja. Sada trazim fabriku koja će da ih proizvodi,“ rekao je on.
Tempo plasiranja novih izuma je sve brži a konkurencija je jaka, što navodi kompanije da kupuju izume i spolja a ne da se oslanjanju isključivo na svoja odeljenja za inovacije, kaže direktor sajma.
Od ranijih izuma koji su imali veći uspeh mogu se pomenuti savitljivo ukrasno osvetljenje, pokretne stepenice za invalide, jastuci za vrat na naduvavanje i štipaljke za pričvršćivanje čaše za tanjir na zabavama.