5 načina da hakuješ svoj mozak

0
726
NextWEB hosting
NextWEB hosting

I učiš u snu, imaš seks sa kim god hoćeš, sećaš se stvari koje se nisu dogodile..

Naš mozak je i dalje ogromna misterija, čak i za naučnike koji nisu baš skroz sigurni kako i zašto se neke stvari u njemu dešavaju. Možda zato što koristimo baš isti taj mozak da bismo ga razumeli. Izgleda da postoje neke tajne koje taj pametnjaković po svaku cenu želi da sakrije od nas.

Ali postoje trikovi uz pomoć kojih mozak može da se prevari. Evo ih 5 načina za „hakovanje“ mozga. Ne garantujemo da će uspeti niti da su ove tehnike sasvim bezbedne. Zapravo, samo kažemo da ove ideje zvuče zanimljivo, ali baš i ne preporučujemo da ih isprobate.

5. Spavaj samo 2 sata umesto 8

Ništa gore od nedovoljno sna. Obično dan posle neviđene žurke svi izgledamo kao da smo iskočili iz serije Walking dead. I to ne kao glavni glumci neko kao oni drugi. A šta kada bismo vam rekli da je moguće da se spava samo dva sata u toku noći a da to bude više nego dovoljno? Evo u čemu je fora.

Ideja je da se san iskoristi na najbolji način i da se ne gubi vreme na nepotrebne faze u kojima zapravo samo ležite. A to se postiže tako što se organizam prevari uz pomoć Uberman rasporeda spavanja. U toku dana je potrebno da se na svaka četiri sata dremne šest, dvadeset ili trideset minuta. Tačno toliko. I onda bi u teoriji svaki put kada legnete da spavate vaš mozak trebalo da odmah upadne uREM fazu sna. I onda možete da igrate Call of Duty po ceo dan, dobijete Nobelovu nagradu ili sasvim poludite i završite u Lazi posle par nedelja. Navodno je Nikola Tesla praktikovao slične tehnike.

4. Halucinacija bez narkotika

Da, to je moguće. Potrebne su 3 stvari: ping pong loptica, crvena sijalica i radio sa slušalicama. Uključite radio i nađete šum (jedan uravnotežen zvuk) i stavite to na uši, isečete ping pong lopticu i stavite preko očiju, uključite crvenu lampu i uperite u facu. Tako onda provedete jedno pola sata. I onda pratite jednoroge na putu u srednju zemlju u potrazi za prstenom dok plačete duge u društvu golih patuljaka željnih vrele zabave. 

Evo zašto se to dešava. Stvar je naučne prirode i zove se Ganzfeld efekat. Tajna je u blokiranju svih signala koji dolaze do mozga. A pošto ljudski mozak stvarno ne voli da bude isključen iz dešavanja sam će napraviti svoje slike, odnosno halucinacije. Stvarno ne garantujemo da je ovo bezbedno.

3. San po porudžbini

Znate ono kada se probudite ujutru, samo i dalje sanjate ali je sve tako realno da posle niste sigurni da li se to možda stvarno desilo. A šta ako vam kažemo da možete da poručite san po želji. Evo kako. Potrebno je da svaki put odmah zapišete sve što ste sanjali što je moguće pažljivije i detaljnije. Tako će vaš mozak prepoznati male detalje koji se dešavaju samo u snu. Pre nego što legnete da spavate onda mislite o tome šta želite da sanjate. I posle nekog vremena trebalo bi da dobijete snove po porudžbini. Da, i seks sa…  Najveća šansa da uspete da dobijete san koji želite je ili neposredno pošto ste zaspali, ili pre buđenja.

Stvar je u tome što za vreme sna vaš mozak isključuje svoj kritički deo. Zato će biti moguće da sanjate i stvari koje su sasvim nemoguće, recimo da letite i slično. Ali ukoliko samo malkice promenite njegovo funkcionisanje, moguće je da utičete i na to šta se dešava u snovima. Pojednostavljeno objašnjeno.

2. Uči za vreme spavanja

E pa to ste čekali celog života! Samo mala promena u rasporedu može da pomogne da čak i u snu radite. Evo kako.

Naučnici su otkrili da kada je potrebno da naučite stvarno gomilu činjenica, nemojte to raditi baš pre samog ispita. Odnosno, potrudite se da poslednja 24 sata odspavate. Genijalci sa Harvarda kažu da ćete tako mnogo bolje naučiti, odnosno posle 24 sata od učenja imaćete najbolje rezultate.

Vidite, učenje se odvija u mozgu kroz tri procesa: prihvatanje, slaganje i prisećanje. Prva i treća faza se dešavaju dok ste budni, ali druga i ključna faza je rezervisana samo za spavanje, kada vaš vredni mozak sortira sve te informacije koje je prikupio u toku dana. Zato je apsolutno neophodno da prespavate pre ispita.


1. Veruj da se nešto dogodilo (a nije)

Sada stanite i razmislite šta je to čega se prvog sećate iz života. Ili najgore stvari? Pa moramo da vas obavestimo, ogromna je verovatnoća da se to zapravo nije ni desilo. Odnosno ne tako kao što mislite da jeste. Naučnici su otkrili da naša daleka sećanja ili nisu tačna ili se uopšte nisu ni desila. Evo trika koji podseća na Total Recall, ali bez opasnih Azijata i smešnog Kolina Farela. Potrebno je da vas neko prevari. Recimo da vam kaže 3 istinita događaja i jedan koji se nije desio. A vaš mozak će odraditi sve ostalo tako što će izgraditi priču oko nepostojećeg događaja na osnovu činjenica koje su se zaista dogodile.

Stvar je u tome da mozak informacije klasifikuje u određene grupe a nepotrebne detalje zaboravlja. Kada je potrebno da se priseti nečeg povlači određene segmentne iz određene memorije i sklapa sliku. Koja može da bude i sasvim imaginarna. Sve što je potrebno je da vam neko uradi ovo kada niste svesni toga, odnosno pita vas da li se sećate nečeg što se nije dogodilo.

Možda napravimo posao od ovoga i prodajemo srećno detinjstvo koje se nije desilo. Sećate se kada ste se igrali a mama vam je donela novi bicikl a vi ste onda bili srećni? Naravno da se sećate…

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR