JP „Vodovod i kanalizacija“ Grocka u Umčarima sprovodi nezakonitu akciju isključenja vode građanima zbog neizmirenih dugovanja. Pored dva vozila sa radnicima u akciju je uključen i bager. Prošlog petka su najavili isključenja i ostavili mogućnost dogovora na licu mesta ali ne pristaju ni na kakav drugi kompromis osim da se uplati polovina sume, i dug koji oni tvrde da postoji je, u suprotnosti sa zakonom, a sve zbog propusta njihove pravne službe koja nije na vreme utuživala neplatiše. Da ne govorimo o tome da je voda nezamenljiv uslov života i da nemaju prava to da nekome uskrate, što se može videti i u zakonu o komunalnim delatnostima.
Slavko Stevanović direktor JP “Vodovod I kanalizacija” Grocka: Dug postoji, platite ga
U telefonskom razgovoru sa Direktorom vodovoda na pitanje po osnovu kog člana zakona ili odluke sprovodi ova isključenja, rekao nam je da odlukom grada Beograda o vodosnabdevanju imaju prava da isključe neredovne platiše nakon 2 meseca (do ovog trenutka ta odluka nije poznata redakciji) ali nam je poznato da vodovod Grocka nije uključen u sistem gradskog vodovoda, te da takve odluke (ako ih i ima) ne važe za Grocku. Naime uključeno je 12 opština i to: Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad, Čukarica, Barajevo i Surčin, što se može videti i na zvaničnom sajtu grada Beograda http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=3627 Takođe je dodao da je voda roba kao i svaki drugi proizvod , kao npr. mleko i da se mora platiti, a na moju konstataciju da mleko ne moram da pijem dok je voda nezamenljiv uslov života, što kaže i zakon o komunalnim uslugama, odgovorio je: “ti se onda pozivaj na zakon a mi ćemo da isključujemo” .
Vrana vrani oči ne vadi
Kako iz vodovoda kažu, prinuđeni su na ovakvu vrstu naplate jer sistem mora stalno da se unapređuje i zahteva stalna ulaganja, ali zašto onda to mora da se slomi po građanima, dok je neko trošio silne novce namenjene vodovodu, iako smo ranije pisali o tome, što možete videti ovde , zašto onda odjednom i na silu, sa uslovom da se polovina mora uplatiti unapred (dugovanja od 40, 50, pa i 100 hiljada dinara) a ostalo na nekoliko rata, i time se građani dovode u pat poziciju kada treba da biraju između hleba I vode!?.
Bivši direktor bio spreman da otpiše dugovanja
Bivši direktor Ranko Čubranović je bio spreman da otpiše dugovanja jer nije postojalo zakonskog osnova da ta dugovanja naplati ali takođe nije bilo novčanih sredstava za uplatu PDV-a na otpisan iznos pa se od te ideje odustalo. Isti direktor je isključivao nelegalno priključena domaćinstva za koje je imao zakonskog osnova da to uradi.
Vazduh vrti vodomer
Mnogo je pritužbi da se ranije građanima dešavalo da im račun za vodu stigne na utrošenih 90 kubika, tročlana porodica, nemaju kamile i ostale krupne životinje a bazen su videli na tv-u. Ima nekih koji tvrde da im je dva puta stigao račun da su utrošili po 230 kubika!? Takođe tročlana porodica… imaju i psa. Žalili su se vodovodu i kao odgovor su dobili da je to realno stanje odn. da je za njih jedino merodavno ono što vodomer pokaže, dok građani tu potrošnju ne priznaju. Do tog problema je došlo za vreme nestašica vode, pa od pritiska vazduha u cevima se zavrti brojčanik na vodomeru i uračuna utrošen vazduh kao utrošenu vodu, a vazduh ne žele da plate.
Kancelarija zaštitnika građana će pomoći
Kontaktirali smo kancelariju ombudsmana koji štiti prava građana kontrolišući rad organa javne vlasti i rečeno nam je da im napismeno dostavimo opis problema i da će uraditi sve što je u njihovoj moći da se taj problem reši i da prava građana ne smeju biti prekršena odlukama, već se mora poštovati zakon.
Voda sa česme nije za piće a cisterne sa pijaćom vodom nema
Žitelji naselja Pudarci, Umčari i Zaklopača u Grockoj piju neispravnu vodu! Nakon analize uzoraka iz česme u domaćinstvu u Pudarcima, uzetih pre nekoliko meseci, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje potvrđeno je da se u vodi nalaze višestruko veće koncentracije nitrita i amonijaka i da voda nije za piće.
U Opštini Grocka i preduzeću “Vodovod i kanalizacija” Grocke čude se neznanju žitelja ovog, ali i naselja Umčari i Zaklopača, za koja je pre više od 10 godina izdata sanitarna zabrana da vodovodska voda nije za piće! Međutim, ni u jednom naselju nije obezbeđena cisterna sa pijaćom vodom.
Izvodi iz zakona:
zakon o obligacionim odnosima:
Jednogodišnji rok zastarelosti
Clan 378
(1) Zastarevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplacuju u tromesecnim ili kracim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, racunajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
Clan 18
(1) Strana u obligacionom odnosu dužna je da u izvršavanju svoje obaveze postupa sa pažnjom koja se u pravnom prometu zahteva u odgovarajućoj vrsti obligacionih odnosa (pažnja dobrog privrednika, odnosno pažnja dobrog domaćina).
(2) Strana u obligacionom odnosu dužna je da u izvršavanju obaveze iz svoje profesionalne delatnosti postupa s povećanom pažnjom, prema pravilima struke i običajima (pažnja dobrog stručnjaka).
(3) Strana u obligacionom odnosu dužna je da se u ostvarivanju svog prava uzdrži od postupka kojim bi se otežalo izvršenje obaveze druge strane.
Clan 388
Zastarevanje se prekida podizanjem tužbe i svakom drugom poveriočevom radnjom preduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim organom, u cilju utvrđivanja, obezbeđenja ili ostvarenja potraživanja.
Clan 391
Za prekid zastarevanja nije dovoljno da poverilac pozove dužnika pismeno ili usmeno da obavezu ispuni.
G.S. (još jedan u nizu dužnika)