Za dva dana počinje nova školska godina, prvi nestašluci, dobre ocene, malo lošije ocene, biće tu i prvih ljubavi… Kako roditelji da se nose sa svim ‘školskim stvarima’ za Dnevno.rs otkriva Ivana Janković, psiholog Četrnaeste beogradske gimnazije i RET terapeut.
– Kao i kod odraslih koji posle godišnjeg odmora osećaju izvesnu nelagodnost jer se ponovo upuštaju u obaveze koje svakodnevno na poslu moraju da obave, tako i deca osećaju, čak i veću nelagodnost, jer su nezrelija i slabije prepoznaju i kanališu svoja osećanja – počinje priču psiholog Ivana Janković za „Dnevno.rs”
Prema njenom mišljenju, veoma je bitno da roditelj ispravno postupa i olakša detetu period adaptacije.
– Kao i kod polaska prvaka u školu, tako i kod polaska deteta u bilo koji drugi razred, dete će sve prihvatati onako kako to prihvata roditelj. Naravno da nepoznata ili promenjena situacija dovodi do porasta anksioznosti, odnosno brige, ali odrasla osoba mora da se sa tom situacijom nosi tako da je dete ne primeti – ističe Ivana.
Animirajte dete
Važan je i pristup celoj situaciji.
– Kupovina pribora, svezaka, nove torbe, rasteretiće dete. Podsećanje roditelja da će u školi ponovo videti svoje drugare i naučiti mnogo novih stvari i veština, takođe će skrenuti pažnju deteta na ono što je pozitivno, i smanjiće negodovanje koje prirodno postoji – savetuje terapeut.
Dobro je, tvrdi sagovornica, da dete pre polaska u školu polako počinje da se uhodava i stekne radne navike.
– Poželjno je da dete par nedelja pre polaska u školu pomalo čita nešto što mu je interesantno, kao i da kroz igru obnovi neke računske zadatke. Ukoliko je odlazak na spavanje bio fleksibilniji tokom raspusta, treba ga izvesno vreme pre početka godine opet vratiti na stari režim, tako da svom detetu obezbedite nekih desetak sati sna. Postoje i deca koja se teže prilagode, sa njima treba biti posebno pažljiv. Školu uvek pominjite u pozitivnom kontekstu. Psihologu se treba javiti onda kada sam pomisao na polazak u školu dovodi do toga da dete više ne uživa u svakodnevnoj igri, odbija da jede ili lošije spava – objašnjava Ivana Janković.
Pripremajte dete za školu od najranijeg detinjstva
Ona dodaje da je od presudnog značaja samo vaspitanje deteta.
– Ukoliko su roditelji svoje dete naučili kada je vreme za jelo, za igru, spavanje, kada se raspremaju igračke, svom detetu su obezbedili lakše usvajanje radnih navika vezanih za školu. Bitno je da decu nikada ne zastrašujete školom. Uvek je pominjite isključivo u pozitivnom kontekstu. Podsećajte decu da je učitelj u školi, ono što je roditelj kod kuće i da treba da slušaju njegove upute – objašnjava psiholog.
Što se srednjoškolaca tiče, stručnjaci smatraju da je najbitniji pravilan odabir škole, a tu je ključna roditeljska uloga.
– Sa polaskom u srednju školu ista je stvar. Jedino što adolescenti malo bolje maskiraju emocije, ali uplašeni su sigurno. Postarajte se da upišu ono što ih zaista interesuje i da shvate da je trud ono što se nagrađuje, ne obavezno rezultat – završava razgovor psiholog Ivana Janković, uz opasku da uparvo ona baš na ovaj način priprema dete za školu, jer se drži proverenih recepata koji su pre nje smislili pametniji i iskusniji!
Srećan početak!
(Dnevno)