Facebook je na glasu kao jedno od najboljih radnih mesta u svetu. Svojim zaposlenima nude različite beneficije, a njihovi pripravnici zarađuju i 25 hiljada dolara više od prosečnog američkog građanina.
Ipak, čini se da nije sve sjajno ni u Facebooku, a bivši i sadašnji zaposleni na stranici Quora započeli su raspravu o tome što im je najviše smetalo dok su radili zaMarka Zuckerberga.
Šest nedelja godišnje zaposleni su dežurni 24 časa svih sedam dana u nedelji
Osobe zadužene za održavanje stranice tvrde da im je kompanija tokom godine odredila šest nedelja kada moraju da budu neprestano dostupni.
Ne postoji razlika između poslovnog i privatnog
Poslovna kultura Facebooka insistira da njihovi zaposleni budu ono što jesu, tako da se ne pravi razlika između poslovne ličnosti i onoga kako se ponašate u sopstvenoj kući, što prema mišljenju nekih zaposlenih dovodi do toga da kompaniji nedostaje profesionalizam.
Traži su od mene da odrađujem neprimerene zadatke
Jedan bivši zaposleni koji je želeo da ostane anoniman napisao kako se često osećao kao najveće smeće zato što je ponekad morao da odrađuje stvari kao što su pranje veša za direktora.
Radno mesto je očajno
„Kada se nalazite u sobi koja je prepuna redovima stolova za kojima sede ljudi koji su stisnuti i nemaju privatnost, žao mi je, ali tako držite stoku, a ne zaposlene koje cenite“, napisao je jedan bivši zaposleni.
Pripravnici donose važne odluke
Phillip Su koji je u Facebooku dve godine radio kao programer, na svom blogu napisao je opsežnu kritiku, a poseban naglasak stavio je na činjenicu da pripravnici donose važne odluke što je daleko od toga kako bi velika korporacija trebalo da funkcioniše.
Ne postoji funkcionalna infrastruktura
Budući da se u Facebooku podstiču druženja i zajednički izlasci, povećanje broja zaposlenih to znatno otežava. Zaposleni tvrde da je teško odrađivati zajedničke aktivnosti s 4000 zaposlenih kao i da nedostatak bilo kakve organizacije znatno otežava takve situacije.
„Svi mi se žale na Facebook samo zbog toga jer tamo radim.“
Supruga jednog radnika Facebooka, takođe se žalila da je prijatelji stalno pitaju o sigurnosnim podešavanjima, očekujući od nje da ima odgovore samo zbog toga što njen suprug radi u ovoj kompaniji.
Ne postoji usredsređenost na jedan cilj
Bivši zaposleni Facebooka tvrdi da ne postoji jasna vizija i da zaposleni ponekad uopšte ne znaju šta treba da rade, a kada bi se to promenilo, razna poboljšanja podigla bi kompaniju na viši nivo.
Neće zaraditi milione niti stvoriti sopstvenu kompaniju
Samo zato što radite za dobru kompaniju, ne znači da ne radite. U ovom slučaju, radite kako bi ostvarili tuđi san.
Bilo je to najgore profesionalno iskustvo u mom životu
Neki nisu oduševljeni Facebookom pa tako jedan bivši zaposleni dodaje da je kao administrator radio za ljude s kojima nikada nije lično komunicirao i koji mu nisu davali potrebnu podršku.
Ne postoje instrukcije, sve je igra pogađanja i od samog početka bio sam osuđen na propast
Svi zaposleni prolaze rigorozni desetodnevni program, a mnogi tvrde kako su u toj situaciji bili prepušteni sami sebi.
Zuck i Sheryl previše vremena provode kopirajući konkurenciju
Mnogi su zaključili kako Mark Zuckerberg i Sheryl Sandberg previše vremena provode kopirajući konkurenciju, a poseban je naglasak na Googleu koji proučavaju više nego sopstvene prednosti, nedostatke i planove.
Zuck je previše uključen
Umesto da se susreće s investitorima, previše vremena provodi radeći na novim proizvodima, a to je apsolutno gubljenje vremena, smatraju neki i dodaju da bi njegov posao trebalo da bude građenje kompanije, a ne svakodnevni poslovi.