Napredak tehnologije je osim novih načina poslovanja i pravila igre na tržištu, doneo sa sobom i profesije čiji nazivi zvuče kao zaduženja posade u spejs šatlu, iako većina njih postoji od kad i proizvodnja. Tako je “head of sales department” – poslovođa kog je imao i svaki “C Market” u Titovoj Jugoslaviji, a “office manager” – dobra stara sekretarica.
Šta u prevodu znače još neke od ovih savremenih titula?
Chuef Executive Manager
Direktor, radi na ključnim poslovima , propisuje pravila i kontroliše rad zaposlenih, njemu podređenih. CMO je direktor marketinga, CSO direktor prodaje, CTO je tehnički direktor.
Account Manager
Brine o prodajnim i postprodajnim aktivnostima, vodeći računa da kupac bude zadovoljan. Vrši obuku korisnika nekog proizvoda, pruža tehničku podršku i slično, starajući se o klijentima ne bi li sa njima ponovo sklipio neki posao.
Executive Assistant
Organizuje svakodnevne aktivnosti u firmi, planira sastanke, sprovodi istraživanja, priprema prezentacije, pruža razne usluge klijentima i u svakoj firmi se zove drugačije.
Sales Manager
Šef svih menadžera i asistenata u firmi koja se pravi prodajom. Više vole kad ih kao nekad zovu komercijalistima, ali ko ih pita.
Community Manager
San svakog ko zarad boravka na društvenim mrežama manje jede i manje spava. Community Manager dobija platu za kačenje postova na društvenim mrežama (twitter, facebook, pinterest) i bilo koji drugi sajt koji posećuje određena ciljna grupa, kako bi se o njihovom proizodu pričalo na internetu.Converence & Banquet Coordinator
Planira i nadgleda posluženje i zabavni program koji se organizuje u restoranima, hotelima, kongresnim centrima. Ručkovi, prezentacije i modne revije nekada nisu mogli da se zamisle bez hostesa, a danas banket koordinatora.
Team Lider
Nekada se jednostavno odazivao na „šef odeljenja“, a sada je prvi među jednakima koji motiviše, nadgleda i po potrebi naređuje određenoj grupi ljudi.