U vezi s rešavanjem problema napuštenih pasa na ulicama grad Beograd preduzima niz konkretnih mera, a da bi se taj posao valjano obavio, neophodna je koordinacija svih nadležnih gradskih i republičkih institucija, ali i saradnja sa nevladinim sektorom i građanima. Kako je rečeno na današnjoj konferenciji za novinare, među najvažnijim merama jeste stimulacija prva vakcinacije, trajnog obeležavanja mikročipom i sterilizacije.
– Druga važna mera jeste proširenje i izgradnja novih kapaciteta za privremeni smeštaj napuštenih životinja. Nedavno je završeno proširenje azila u Rakovici, koji sada ima kapacitet od hiljadu pasa, a završen je i objekat u Kovilovu za smeštaj 250 životinja. Do kraja godine Beograd će dobiti još dva objekta na teritoriji Palilule i Zemuna. Zahvaljujući svemu ovome, oko tri hiljade pasa biće uklonjeno sa ulica glavnog grada, i to pre svega onih agresivnih, koji ugrožavaju i ljude i druge životinje. Ipak, cilj nije trajno sklanjanje životinja sa ulica, već njihova resocijalizacija i udomljavanje – rekao je Predrag Petrović, gradski sekretar za komunalne i stambene poslove, dodajući da je nedavno i jedanest privatnih azila dobilo pomoć grada u hrani i veterinarskoj nezi, za šta je iz budžeta izdvojeno oko 14 miliona dinara.
Grad je rešen da se ne bori samo s posledicama i krajnjim stadijumom problema već i uzrocima, te je u skladu s tim prva lokalna samouprava koja je tražila i dobila nadležnosti od republike u oblasti kontrole odgovornog vlasništva. Petrović je naglasio da je upravo ovaj segment akcenat budućih aktivnosti jer je neodgovorno vlasništvo ključni izvor problema i broja napuštenih pasa na ulicama. Ženka prosečno na svet godišnje donese od deset do dvanaest štenaca, a već posle godinu-dve ostalo žensko potomstvo sposobno je za reprodukciju. Zbog takve progresije, jasno je da se nekontrolisanom okotu mora stati na put. Komunalna policija, gradski i republički inspektori već nekoliko meseci su na terenu, a kako je istakao Petrović, do septembra samo upozoravaju neodgovorne vlasnike. Nova odluka o kućnim ljubimcima, s jedne strane, daće veća prava vlasnicima životinja u pitanju broja i ulaska u javni prostor, ali, s druge strane, biće i rigorozna, uz predlog da se nepoštovanje propisa sankcioniše novčanim iznosom od pet do 25.000 dinara.
Budimir Plavšić, načelnik Odeljenja za zaštitu životinja Uprave za veterinu Republike Srbije, istakao je da sveobuhvatna saradnja već daje efekte, te da je u ovoj oblasti preventiva najbolji model. U jedinstvenoj bazi podataka trenutno je registrovano oko 880.000 vlasničkih životinja, od čega je u Beogradu propisno obeleženo i zavedeno oko 110.000 (vakcinisanih 190.000). Ova uprava pomogla je akciju udomljavanja životinja „Najbolji prijatelj” i donirala veliku količinu mikročipova i ranije vakcina, u ukupnoj vrednosti od oko šest miliona dinara.
Direktor Veterinarske ustanove „Veterina Beograd” Bratislav Stanković kazao je da se trenutno potpisuju ugovori sa 79 veterinarskih ambulanti, ustanova i stanica, posle čega će građani moći besplatno da obeleže i vakcinišu psa, bez obzira na starost. Za ove potrebe obezbeđeno je 10.000 vakcina i 18.000 mikročipa. Uz zakazivanje biće obavljeno i 2.000 sterilizacija ženki, što će se iz gradskog budžeta dotirati sa pet hiljada dinara po jednoj sterilizaciji.