Grad Beograd nastavlja brigu o deci koja borave u Sigurnoj kući

0
492
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Vrtic_u_Sigurnoj_kuci_sDaleko od očiju javnosti, u Sigurnoj kući u Beogradu trenutno odrasta 34 dece različitog uzrasta. Osim vrtića, koji u okviru ovog utočišta deca besplatno pohađaju već skoro dve godine i koji se ni po čemu ne razlikuje od ostalih, Sekretarijat za dečju zaštitu obezbedio je sredstva i za nesmetano funkcionisanje takozvane materinske sobe. Ona je opremljena nameštajem i stvarima neophodnim za majke i bebe, koje po izlasku iz porodilišta dolaze u Sigurnu kuću. Upravo u toj sobi, danas bezbrižno odrastaju tromesečne bliznakinje, kao i još dve bebe od šest i sedam meseci, a njihovim majkama u tome pomažu članice Udruženja medicinskih sestara grada Beograda.   

– Kako su trudnice i porodilje sve češće žrtve porodičnog nasilja, bilo je potrebno da se u Sigurnoj kući obezbede posebni uslovi kako majke sa bebama ne bi morale da se vrate tamo odakle su i otišle trpeći nasilje. Sekretarijat je pokrenuo inicijativu opremanja materinske sobe i kupovine opreme za bebe. U toku ovog letnjeg raspusta prihvatili smo i da kvalitetnim obrocima hranimo svu decu koja borave u Sigurnoj kući, bez obzira na to da li su u našem vrtiću. Takođe smo se dogovorili da od septembra organizujemo jednodnevne izlete van grada za decu i njihove majke i u ove programe će se uključiti sve ustanove čiji je osnivač grad Beograd – objašnjava za Beoinfo Ljiljana Jovčić, gradska sekretarka za dečju zaštitu, i napominje da se velika pažnja posvećuje i onoj deci koja borave u vrtićima, a koja mogu biti žrtve nasilja i da sve predškolske ustanove sporovode Protokol o sprečavanju zlostavljanja dece, koji podrazumeva određene procedure ukoliko se primeti da je neko dete eventualno zlostavljano.

Da se lanac nasilja brže prekida ukoliko na rešavanju ovog problema zajednički sarađuju zvanične institucije i nevladin sektor, potvrđuje Vesna Stanojević, koordinatorka Sigurnih kuća i Savetovališta protiv nasilja u porodici. Kako objašnjava, žrtve nasilja je neophodno ekonomski osnažiti kako bi po izlasku iz Sigurne kuće imale dovoljno sredstava za život.

–Žene znaju da su im deca bezbedna i da se o njima brinu profesionalni vaspitači dok su one na poslu. Ova deca u vrtiću mnogo nauče i neverovatno je kako se posle samo mesec dana rada uočavaju pozitivne promene u njihovom ponašanju, što znatno olakšava njihov kasniji polazak u drugi vrtić ili školu. Vaspitači koji rade u ovom vrtiću imaju dosta razumevanja za decu i poseban afinitet prema tom problemu i zato nam je saradnja sa Sekretarijatom za dečju zaštitu itekako značajna – ističe Vesna Stanojević i napominje da su obezbeđivanjem materinske sobe u mogućnosti da kvalitetno pomognu mladim majkama i porodiljama. 

Prema njenim rečima, ideja je da se u narednom periodu deci iz Sigurne kuće omogući da odu na jednodnevne izlete van grada, da se upoznaju sa poznatim sportistima, glumcima i pevačima…

–To su specifična deca koja zbog loših porodičnih odnosa nisu smela da izraze svoje mišljenje, stavove i želje, to su deca koja su bila potpuno zapostavljena. Sad smo u situaciji da im pomognemo da dobiju dodatnu motivaciju i drugačiju, pozitivniju  percepciju života od onog koji su imali u svojim malim porodicama – kaže Stanojević.

Inače, u aprilu ove godine gradski odbornici usvojili su izmenjenu i dopunjenu odluku o pravima u socijalnoj zaštiti Beograda, koja podrazumeva da sve žene koje su u Sigurnoj kući u Beogradu, a prijavljene su na adresu u Beogradu, u narednih 12 meseci dobijaju mesečnu pomoć od 11.000 dinara. Ova odluka predviđa da žena sa jednim detetom dobija 16.000, žena sa dvoje dece 21.000, a žene sa troje i više dece 26.000 dinara.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR