U nedelju 6. novembra održaće se više puta odlagana i dugo najavljivana skupština opštinskog ogranka DSS Grocke. Biraće se predsednik i potpredsednik direktnim putem kao i članovi OO. Svi članovi DSS sa teritorije Grocke mogu da glasaju.
Međutim mnogo je zanimljivija pozadina koja stoji iza ove vesti, a to je podeljenost stranke na 2 tabora jedan istinski DSS koji se zalaže za izvorne principe DSS-a i drugi kojim trenutno upravlja Goran Pekarski, predsednik SO Grocka i predsednika GG Snaga građana iz Kaluđerice, preko sadašnjeg predsednika OO Zorana Jovanovića.
Mala istorija DSS-a
Nastanak DSS-a na našoj teritoriji se vezuje za Radula Rakića iz Kaluđerice. Gospodin Rakić je pre DSS-a bio član Srpskog četničkog pokreta iz koga ga je izbacio lično Vojislav Šešelj zbog pronevere stranačkog novca. Sa mesta blagajnika SČP otišao je u DSS, tu je preveo dosta članova SČP u DSS pre svega sa juga naše opštine. Kasnije je falsifikujući pristupnice došao do velikog broja članova, što su primetili u centrali stranke i Rakića stavili u Gradski odbor DSS-a. Međutim i tu je Rakić proneverio neki novac i posle toga izašao iz stranke. Posle njega se pojavljuju Milenko Jahura (došao iz SPO) i Labus (obojica iz Grocke) koji vode stranku par godina, ali između njih nastaje sukob koji se završio kada je Labus preminuo. Do 2000. stranku predvodi Dragana Kuzmanović iz Vrčina, koja nezadovoljna pravljenjem koalicije DOS napušta sve funkcije u DSS, ali ostaje član stranke. Za vreme izbora 2000. i tokom cele te kampanje stranku vodi opet Milenko Jahura. Te 2000. DSS od stranke sa par članova narasta na stranku od 300 članova, a novi članovi su došli uglavnom iz SRS-a i SPO-a, ali ima dosta i zaposlenih iz opštinske uprave i javnih preduzeća. Po pobedi DOS-a na lokalu dolazi do razdora u DSS-u i na jednoj strani su Mileko Jahura i Aleksandar Stojiljković (Kaluđerica) a na drugoj ostatak stranke (sva ostala mesta i deo Gročana) koju predvode Dragan Ilić (Begaljica) i pokojni Bogdan Matejić (Ritopek). Dragan Ilić te 2001. biva izabran za predsednika OO, ali samo posle par meseci ponavlja se skupština na kojoj pobedu odnosi Milenko Jahura, koji postaje predsednik OO DSS, a njegov zamenik postaje Biljan Popadić (Kaluđerica). Sitacija se smiruje sve do lokalnih izbora 2004. posle kojih nastaje opšti haos u DSS. Naime odmah po okončanju lokalnih izbora Goran Pekarski i njegova ekipa pokušavaju da se prvo učlane u DSS, što im ne uspeva, ali im uspeva da preobrate neke članove DSS-a i privuku ih na svoju stranu kao i da ubace veliki deo svog članstva u DSS. Na skupštini održanoj 2005. ekipa okupljena oko Zorana Jovanovića (Ritopek) biva izabrana u OO, a sam Jovanović za predsednika OO DSS Grocka. I ta ekipa je do sada bila dominantna u DSS Grocka.
Rezultati DSS-a na lokalu
DSS pre 2000. nije imala nikavu infrastrukturu sa malobrojnim članstvom tako da su rezultati bili na nivou statističke greške. Tek 2000. i sa DOS-om, DSS dobija 3 odbornika, 2004. 2 odbornika i 2008. 3 odbornika. Na poslednjim izborima tih osvojenih 3 odbornika je pre svega zahvaljujući GG Toma Simonović i GG Složno za Vrčin, tako da se prava snaga DSS-a i ne zna, niti je lako ustanoviti na našoj opštini.
Problem zvani DSS
Lokalna politika u Grockoj je specifična u mnogo čemu u odnosu na ostale beogradske opštine, a DSS je totalno upleten u sva dešavanja od 2000. na ovamo, a koja su vezivana za trzavice i smene rukovodstva u opštini. Prva predsednica na čelu opštine Grocka, Vesna Ivić (DS, Kaluđerica, sada načelnik gradske uprave) je smenjena upravo zahvaljujući DSS-u i podršci koji je DSS dobio od SPS-a. Tada je prvi put smenjena jedna vlast i postavljena druga i od tada se smene ređaju kao na traci. Posebna karakteristika DSS-a je pravo shvatanje demokratije unutar stranke, tako da su mnogi učlanjavali po cele porodice, ali i sve svoje prijatelje i poznanike kako bi ovi glasali za nekoga unutar stranke. Tako stranka sada broji 800 i više članova.
Zbog svega toga skupština DSS-a je jako interesantna ostalim političkim faktorima u opštini, jer svi žele da utiču na DSS koji bi se njima eventualno pridružio u postizbornoj koaliciji.
Sadašnji sastav OO DSS Grocka
PREDSEDNIK
Zoran Jovanović (Ritopek, brodomehaničar, poljoprivrednik i trgovac voćem, jedno vreme bio predsednik opštine Grocka)
POTPREDSEDNIK
Zoran Milićević (Umčari, radio u Lasti, staklorezac, bio u SPO)
Članovi OO:
Aleksandar Stoiljković (Kaluđerica, gimnazijalac, bio vozač u raznim firmama, prodavao plastiku po pijacama, bio član SRS, član opštinskog veća SO Grocka)
Milija Ranđelović (Kaluđerica, taksista, supruga mu radi u opštini kao službenik iako nema adekvatnu školsku spremu)
Slobodan Lugonjić (Kaluđerica, bio član SPO)
Milenko Srbljak (Kaluđerica, bio član SRS, DSS, PSS, sad je opet član DSS, radi u Lasti)
Borko Jovanovski (Leštane, vlasnik Zanatlija DOO, firme koja je učestvovala u gradnji čuvene gročanske pijace koja je koštala 400 000€)
Goran Ristivojević – Aba (Leštane)
Vladica Radisavljević (Boleč)
Petar Momčilović (Grocka, vlasnik firme Li-Kom i zamenik predsednika opštine Grocka)
Predrag Potić (Grocka, zamenik direktora JKSP Grocka, supruga Jasmina je načelnik oštinske uprave)
Slavko Stevanović (Grocka, direktor Vodovoda i kanalizacije)
Saša Mijailović (Pudarci, bio član SPO, samoinicijativno smenjen sa mesta odbornika od strane Zorana Jovanovića, jer nije podržavao koaliciju sa SPSom)
Miodrag Petrović
Nebojša Paunović (Kamendol, završio prehrambenu školu u Grockoj ili popularno pekmezar, na pitanje učiteljice na kojoj strani izlazi Sunce odgovorio sa „iznad pudaračke zadruge“, član opštinskog veća)
Skupština
Na predstojećoj skupštini DSS je opet podeljen i opet na 2 struje jednu struju, izvorni DSS, predvodi Zoran Milićević Paja iz Umčara i Miodrag Rakić – Cule, a drugu koju podržava i pomaže Goran Pekarski predsednik SO Grocka Petar Momčilović – Peja (Grocka) i Slobodan Lugonjić (Kaluđerica). Trenutna situacija je povoljnija za izvorni DSS, jer je članstvo na njenoj strani.
Postavlja se pitanje zašto Goran Pekarski pokušava da „namesti“ skupštinu DSS-a u Grockoj, a odgovor ležu i predstojećim izborima. Kako će DSS verovatno preći cenzus i doneti 2 odbornička mesta, a zajedno sa SRS (SRS je pod kontrolom Gorana Pekarskog) koji će takođe uzeti 2 odbornika, što čini 4 odbornika više pod kontrolom GG Snaga građana, koji sa svojim 4-6 i SPS-ovih 3-4 mogu napraviti jedan blok koji bi u narednom skupštinskom sazivu mogao da formira vlast. Izvorni DSS, ne želi da stranka bude marioneta u rukama drugih, već želi da vrati stranku na stare staze, i da omogući bolju pregovaračku poziciju posle sledećih izbora.
Članovi DSS imaju šansu da izaberu put kojim će njihova stranka krenuti 6. novembra. A sve ostale stranke pomno prate dešavanja, a neke i direktno utiču na skupštinu opštinskog ogranka DSS Grocka.
Šta se desilo i ko je pobedio i koje su posledice skupštine DSS Grocke, moćićete da pročitate sledeće sedmice.