Žitelji Ritopeka protiv izgradnje groblja

0
586
NextWEB hosting
NextWEB hosting

ritopek-fotografijaGrađani smatraju da bi podizanje počivališta u ovom naselju zatrovalo voćnjake i ugrozilo zdravlje stanovništva. – U gradu navode da će mere zaštite biti deo plana detaljne regulacije.

Uzgoj voća glavno je zanimanje oko 2.500 žitelja Ritopeka, naselja u opštini Grocka, koje se nalazi na Dunavu, a nema vodu za piće. Kada bi je imali, tamošnji voćari mogli bi da prošire asortiman preradom plodova, mahom trešanja, koje sada zamrznuteizvoze u Rusiju, gde dostižu cenu i do dva evra za kilogram.

Umesto vode za piće, žitelji strahuju da bi mogli da dobiju – kontaminiranu. Razlog je plan generalne regulacije ovog područja, čije se usvajanje očekuje na narednoj sednici Skupštine grada. Njime je predviđena izgradnja novog seoskog groblja na vrhu brda iznad Ritopeka, na čijim se obroncima nalaze voćnjaci meštana i kombinata „Voćarske plantaže”.

„Krunisanje” uzvišenja počivalištem ugrozilo bi okolno poljoprivredno zemljište i zdravlje građana, navodi se u primedbama koje su žitelji podneli pre oko mesec dana na javnom uvidu u plan.

– Slivno područje kišnih i podzemnih voda sa budućeg groblja je direktno usmereno ka poljoprivrednim površinama. Podzemne vode kao posledica kiša slivaju se sa vrha u svim pravcima. One će, ako se podigne počivalište, ispirati tlo na kome je groblje i pristizati do voćnjaka i bunara iz kojih se snabdevamo vodom za piće – upozoravaju Ritopečani.

Stotine hektara tako bi natapala voda koja će dolaziti u dodir sa, između ostalog, zemnim ostacima preminulih.

Žitelji predlažu alternativnu lokaciju za groblje u podnožju brda, preko puta pijace u Boleču. Tamošnji sliv gravitira ka Bolečici, pa bi se, uz postavljanje kolektora, vode koje dospeju u njen vodotok mogle prečišćavati.

Njihove primedbe su na javnoj sednici posle uvida prihvaćene, ali su odbačene u delu sednice zatvorenom za javnost. U gradskom Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove navode da je do toga došlo na zahtev Komisije za planove Skupštine grada.

– Planiranje nove lokacije podrazumevalo bi novi javni uvid, što komisija nije prihvatila zboghitnosti donošenja planova generalne regulacije – navodi Milan Vuković, gradski sekretar za urbanizam i građevinske poslove.

Građani će, dodaje on, u daljoj proceduri moći da podnose amandmane, a mere zaštite od podzemnih voda biće definisane planom detaljne regulacije ovog dela prestonice.

– Za izgradnju groblja predložena je lokacija površine oko dva hektara, za koju se u toku izrade plana detaljne regulacije mora uraditi i geološki elaborat, uz određivanje mera zaštite. Granica planiranog počivališta definisana je prema granicama postojećih parcela. Nacrtom je predviđeno i da se naselja obuhvaćena planom priključe na regionalni vodovod Makiš–Mladenovac – zaključuje Milan Vuković.

—————————————-

Sahrane na arheološkom nalazištu

Postojeće groblje u Ritopeku od 31,5 ari, kaže Milan Vuković, gotovo je popunjeno, ali se na njemu i dalje obavljaju sahrane.

– To počivalište datira još iz antičkog perioda i jedno je od arheoloških nalazišta koje uživa prethodnu zaštitu. Uprkos istorijskom značaju, tamo se i danas sahranjuju stanovnici Ritopeka. Ovo groblje nije moguće proširiti zbog škole koja je u blizini – ističe Vuković.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR