Društvena mreža Fejsbuk beleži sve što korisnici napišu na njihovoj stranici, pa čak i ono što ne objave, već obrišu, pokazala je nova studija koja je pratila navike gotovo četiri miliona korisnika. Istraživač Adam Krejmer, kog je zaposlila ova društvena mreža, proučavao je profile 3,9 miliona osoba u studiji “Autocenzura na Fejsbuku“.
Pratio je aktivnosti svakog profila kroz njegovu html formu, koju čini html kod koji se menja svaki put kada korisnik nešto napiše na Fejsbukovom chatu, statusu ili drugim prostorima za komunikaciju sa drugim korisnicima.
Iako Fejsbuk tvrdi kako ne prati koje su reči napisane u kojem delu, otkriveno je da kompanija može da odrediti kada su znaci napisani, koliko reči je napisano, kao i kada su objavljeni ili obrisani.
Otkriveno je i kako su muškarci skloniji samocenzuri nego žene, kao i da će korisnici sa homogenom grupom prijatelja pre cenzurisati sami sebe, najverovatnije kako bi najbolje napisali komentar koji će biti prihvatljiviji ostatku grupe.
Studija je otkrila kako je 71 posto korisnika cenzurisalo same sebe barem jednom u periodu od 17 dana. Istraživači tvrde da bi i preostalih 29 posto korisnika učinilo isto da je studija potrajala duže. Najrasprostranjeniji vid censure bili su komentari.
“Čak 33 posto svih potencijalnih postova su cenzurisani te 13 posto svih komentara“, zaključio je Krejmer.
Istraživači tvrde da korisnici koji ništa ne objavljuju dovode do toga da Fejsbuk gubi na vrednosti zbog nedostatka stvaranja sadržaja. Podaci se prikupljaju kako bi ova društvena mreže stvorila nove načine da potakne korisnike da dele više sadržaja.