Danas i sutra kiše kao za ceo mesec

0
728
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Beograd — Srbija pred opasnošću od novih poplava. Za dva dana pašće količina kiše koja je veća ili jednaka mesečnoj količini padavina.

(Tanjug, arhiva)
(Tanjug, arhiva)

Tek što smo počeli da saniramo štetu od aprilskih poplava, Srbiji možda preti novi poplavni talas. Meteorolozi upozoravaju na jake i obilne kiše, uz veliki pad temperature. Ni planine, kao ni u zemljama u regionu, nisu završile sa snegom za ovu sezonu.

Zbog najave oblinih padavina, načelnik sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije Predrag Marić naložio je lokalnim samoupravama da budu u punoj pripravnosti naredna 72 sata. Poučeni prethodnim iskustvima Zaječarci se već spramaju za novi talas.

Predsednik Skupštine opštine Zaječar, Zoran Mirković, kaže da je grad nabavio mobilnu branu.

“Obezbedili smo danas u toku dana mobilnu pokretnu branu koja je stigla već u Zaječar i siguran sam da neće biti nikakvih velikih problema, ali za svaki slučaj građani treba da budu obavešteni da će biti povećanog sliva i da može da dođe ponovo do izlivanja Timoka“, upozorava on.

Već u toku noći, prvo na zapadu i severozapadu zemlje, a kasnije na celoj teritoriji Srbije doći će do obilnijih padavina, kaže dežurni prognostičar Republičkog hidrometeorološkog zavoda Slobodan Sovilj.

“Procena je da će u većini mesta sutra tokom dana pasti između dvadeset i pedeset litara kiše po kvadratnom metru, a lokalno i više. Ako na to dodamo istu tu količinu i za četvrtak, za ova dva dana pašće količina padavina koja je veća ili jednaka mesečnoj količini padavina“, ističe on.

Sovilj kaže da će se loše vreme zadržati do kraja nedelje.

“U petak se može očekivati nešto manje padavina na području Srbije, ali se i u petak zadržava oblačno i hladno vreme sa kišom. U subotu biće kiše i lokalnih pljuskova sa grmljavinom. Tek početkom sledeće nedelje možemo očekivati stabilizaciju, bar tri dana pretežno sunčanog vremena“, objašnjava on.

U aprilskim poplavama načinjena je šteta koja prelazi više miliona evra, a najviše su nastradali usevi, putna infrastruktura i stambeni objekti. Operativni plan za odbranu od poplava u Srbiji obuhvata ukupno 3.500 kilometara nasipa i drugih zaštitnih objekata i 53 brane sa akumulacijama.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR