Evo koliko novca imaju građani koji nisu prodali svoje besplatne akcije

0
995
NextWEB hosting
NextWEB hosting

BEOGRAD – Građani koji nisu prodali besplatne akcije koje su dobili od države u prethodne četiri godine danas na Beogradskoj berzi imaju oko 5.200 dinara.

Oko 4,8 miliona građana dobilo je do sada po pet akcija NIS, sedam akcija Akcionarskog fonda, jednu akciju Aerodroma, ali i po 31 deonicu Telekoma, od kojih će novac dobiti kad država proda ovu kompaniju.

Država je prvo podelila akcije NIS koje su u petak ukupno vredele 4.400 dinara i akciju Aerodroma “Nikola Tesla” od 570 dinara. Na namenske račune građana u Poštanskoj štedionici uplaćeno je i 350 dinara po osnovu dividendi u ovim kompanijama. Građani su dobili i po 1.700 dinara od Akcionarskog fonda, ali su ovaj novac podigli, imajući u vidu da nije reč o akcijama kojima se trguje na berzi.

Za prodaju besplatnih akcija dovoljna je samo lična karta, navode u Poštanskoj štedionici. U ovoj banci potrebno je dati nalog za prodaju, a dan posle novac će biti uplaćen na dinarski račun. Uslov je da tog dana na berzi ima dovoljno kupaca deonica kojih prodajete, i to po ceni koju tražite.

Akcije NIS pun pogodak
Na oročenih hiljadu na tri godine u bankama se moglo prosečno zaraditi oko 180 evra. Ko je kupio akcije NIS u toj vrednosti istovremeno je mogao da zaradi i 980 evra. Cena deonice ove naftne kompanije skočila je od 2010. sa 500 na 990 dinara, koliko je bila njena maksimalna vrednost u novembru 2013.

Prema najavama iz Vlade, država bi trebalo da podeli i besplatne akcije Telekoma i EPS. Država je u Centralni registar već upisala po 31 deonicu Telekoma ukupne vrednosti oko 70 evra.

U Vladi kažu da Telekom najverovatnije neće ići na berzu, ali da bi njegov novi vlasnik otkupio akcije građana.

„U tom slučaju građani ne bi mogli trgovati akcijama na berzi, ali bi novac dobili po prodaji ove kompanije od njenog novog vlasnika“, kaže Branislav Jorgić, vlasnik brokerske kuće “Jorgić broker”.

Glavni broker u “Sinteza invest grupi” Miroslav Radaković procenjuje da EPS u optimističnom scenariju vredi između tri i četiri milijarde evra.

„Po toj računici, koja ne uključuje rizik zemlje i situaciju na berzi, građanima bi ukupno pripalo 15 odsto EPS ili 525 miliona evra. Svako bi pojedinačno dobio stotinak evra“, kaže Radaković.

Od 4,8 miliona građana koji su imali pravo na besplatne akcije više od polovine je prodalo akcije NIS i Aerodroma. Danas se na šalterima Poštanske štedionice retko pojave prodavci deonica. Vlasnici obično kažu – možda će deci više da vrede.

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR