Beograd: Komarce love klopkama

0
729
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Nema naselja iz kog se Beograđani nisu žalili zbog uboda. Zaprašivanje sa zemlje obavljeno je sinoć širom grada.

– Ima ih više nego ikad! Ne pomažu ni sredstva protiv komaraca. Predveče ne može ni da se prođe kejom, a prvi put smo stavili i komarnike na prozore – priča Slobodanka Grujić sa Dorćola. Slično kažu i sugrađani iz drugih delova grada.

Česte kiše pogodovale su razmnožavanju komaraca, a ometale zaprašivanje, navode stručnjaci. Gradski sekretar za zaštitu životne sredine Goran Trivan kaže da se redovno radi monitoring komaraca u svim delovima grada, da nema obolih od virusa zapadnog Nila, a da će zaprašivanja iz vazduha biti “kada se za to steknu meteorološki uslovi”.

– U klopku stavljamo suvi led, ugljen-monoksid koji imitira ljudski izdah, a to privlači komarce. Njega raspiruje ventilator u klopci. Namamljeni komarci upadaju u mrežicu i ne mogu da pobegnu – objašnjava Branislav Pešić iz Instituta.

Klopke postave popodne, a sutradan ih sakupljaju i broje jedinke u laboratoriji, gde ispituju i prisustvo virusa zapadnog Nila. Jednom klopkom od platna i plastike uhvate po nekoliko stotina komaraca.

U Institutu ističu da se zaprašivanje sa zemlje radi u krajevima gde je znatno povećan broj jedinki, a iz aviona „tek kada značajnog povećanja bude u celom gradu“.

Tretman sa zemlje obavljen je sinoć naseljima oko Dunava i Save, u blokovima na Novom Beogradu, u Surčinu, na Topčideru, Dedinju i Senjaku, na Kalemegdanu i Karađorđevom parku, oko Gradske bolnice na Zvezdari, u Kliničkom centru i još nekoliko desetina lokacija u gradu i rubnim naseljima.

Zaprašivanje sa zemlje obavljeno je preksinoć u Pančevu, a vanredna situacija zbog najezde tom gradu će, navode u upravi, biti na snazi dokle god to bude potrebno.

Ranije brojali ubode na čoveku

Komarce najviše privlači ljudski znoj i disanje, pa se do pre tri godine brojnost merila drugačije.

– Neko od naših zaposlenih bi se skidao do pojasa ili stajao u majici kratkih rukava na punktovima gde je najviše komaraca i pri tom je beležio broj sletanja na telo. Tehnika se zvala “odrasli čovek – čas”. Proces je trajao 15 minuta, pa se broj komaraca množio sa četiri, što je davalo broj sletanja za sat. Međutim, sa pojavom virusa zapadnog Nila tu tehniku više ne praktikujemo. Nabavljene su klopke – objašnjava Branislav Pešić iz Instituta.

(Blic)

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR