Počelo podnošenje zahteva za restituciju

0
793
NextWEB hosting
NextWEB hosting

restitucija2

Bivši vlasnici od danas mogu da podnesu zahtev za povraćaj oduzete imovine. Rok za podnošenje dokumentacije je 2 godine.

Zahtevi za restituciju odnose se na imovinu koju je država oduzela građanima i pravnim licima posle 9. marta 1945. godine i na imovinu čije je oduzimanje posledica holokausta.

Zahtev za restituciju moglo bi da podnese oko 150.000 ljudi, nakon što prođu komplikovanu proceduru za pribavljanje svih neophodnih dokumenata. Uz zahtev se podnose potrebni dokazi u originalu ili overenoj kopiji, a obrazac zahteva dostupan je na sajtu Pošte Srbije. Za podnosioce koji nisu u mogućnosti da ga preuzmu, zahtev može da odštampa službenik na šalteru.

Bivši vlasnici će zahteve moći da predaju na posebno obeleženim šalterima u 150 pošta i ta usluga je besplatna. Pošta Srbije saopštila je da je obavezno zakazivanje termina za podnošenje zahteva na telefon 011-3607505. Uputstva su dostupna i na sajtu www.restitucija.gov.rs, gde može da se prati status zahteva.

Građani prvo treba da provere da li je njihova imovina pravilno upisana u bazu podataka oduzete imovine u Republičkoj direkciji za imovinu. Kako bi izbegli eventualne probleme stari vlasnici treba da se obrate ovoj ustanovi, koja promene i korekcije podataka unosi isključivo na osnovu pojedinačnih zahteva zainteresovanih. Ukoliko im imovina nije pravilno evidentirana, sledeći korak je odlazak u Katastar nepokretnosti radi dobijanja vlasničke dokumentacije.

Naslednici koji potražuju imovinu moraju, takođe, prikupiti dokumentaciju o pravnoj vezi sa osobama kojima je imovina oduzeta (izvod iz matičnih knjiga rođenih, umrlih, venčanih, naknadna rešenja), kao i o oduzetoj imovini. U prikupljanju dokaza o vlasništvu, obavezne su da učestvuju sve državne institucije.

Tek kada građani prikupe dokumentaciju o imovini koja je predmet restitucije, treba da odu na šalter pošte i da predaju zahtev.

Nepotpuni zahtevi biće odbačeni, ali će podnosilac dobiti obrazloženje sa spiskom dokumentacije koju je izostavio, kako bi mogao da podnese novi. Građani će imati pravo da se žale Ministarstvu finansija ili Upravnom sudu. Bivši vlasnici biće obeštećeni naturalno gde je to moguće, kao i finansijski, podelom državnih obveznica koje će za tu namenu biti emitovane krajem 2014. u vrednosti od dve milijarde evra.

Potrebni papiri uz zahtev

A) Za podatke koji se odnose na bivšeg vlasnika i podnosioca zahteva:
(1) izvod iz matične knjige rođenih*,
(2) izvod iz matične knjige umrlih*,
(3) izvod iz registra u kojem je zadužbina upisana*,
(4) punomoćje za zastupnika*,
(5) punomoćje za prijem pismena – za podnosioca zahteva koji nema stalno prebivalište na teritoriji Republike Srbije*,
(6) dokaz o nepostojanju smetnji iz člana 5 Zakona – za fizičko lice koje ima strano državljanstvo,
(7) pravnosnažna sudska odluka o rehabilitaciji, odnosno dokaz da je podnet zahtev za rehabilitaciju za bivšeg vlasnika konfiskovane imovine.

B) Za podatke koji se odnose na oduzetu imovinu:
(1) izvod iz registra nepokretnosti,
(2) izvod iz registra pokretnih stvari,
(3) uverenje Republičkog geodetskog zavoda o identifikaciji katastarske parcele starog i novog premera, osim za katastarske parcele za koje je sprovedena komasacija
(4) isprava o podržavljenju imovine ili naziv, broj i godina službenog glasila u kojem je objavljen akt, uz konkretno navođenje predmeta oduzimanja* i sl.

V) Za podatke koji se odnose na pravnu vezu podnosioca zahteva sa bivšim vlasnikom:
(1) rešenje o nasleđivanju*,
(2) izvod iz registra pravnih lica*,
(3) drugi dokaz na osnovu kojeg se nesumnjivo može utvrditi pravna veza podnosioca zahteva sa bivšim vlasnikom.

Napomena: Dokumenti koji se prilažu uz zahtev dostavljaju se u originalu ili overenoj fotokopiji; oni označeni zvezdicom su obavezni

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR