Urbanisti moraju da osmisle nove sisteme javnog prevoza u gradovima kako bi uštedeli od 70.000 milijardi dolara na globalnom nivou u narednih 37 godina, pokazala je danas objavljena studija, u kojoj se kao primer gradova u kojima je vidljiv pozitivan pomak navode Beograd, Seul i Njujork.
Prema ovoj studiji, koju je izradila Međunarodna energetska agencija (IEA), pod nazivom „Priča o reorganizovanim gradovima“, procenjuje se iznos koji bi do 2050. godine mogao da bude ušteđen na vozilima, gorivu i infrastrukturi, prenosi Frans pres.
Izveštaj je zasnovan na studijama slučaja sprovedenim u više od 30 gradova širom sveta, koji su poboljšali efikasnost sistema javnog prevoza, smanjili emisiju štetnih gasova i poboljšali kvalitet života.
– Tokom prvih šest meseci reorganizovanja svog železničkog sistema, Beograd je utrostručio broj putnika – dodaje se u izveštaju.
Izvršna direktorka IEA, Marija fan der Hoven, ukazala je da se zakonodavci moraju udaljiti od pojedinih tehnologija.
Fan der Hovenova očekuje da će skoro 70 odsto svetske populacije do 2050. živetu u gradovima i da će se potrošnja energije u gradskom prevozu udvostručiti.
– Nakon što su započete reforme javnog gradskog prevoza u Seulu, red vožnje, brzina i bezbednost u saobraćaju su se poboljšali. Slično je i sa Njujorkom, gde su uvedeni ekspres autobusi, koji su skratili dužinu putovanja sa jedne lokacije do druge za 11 minuta – napominje se u izveštaju direktorke.
izvor: Tanjug