Beograd — U Srbiji je prošle godine rođeno manje dece nego u vreme Balkanskih ratova, Prvog i Drugog svetskog rata, rekao je za RTS demograf Goran Penev.
Da bi se natalitet povećao potrebno je promeniti ekonomsku situaciju u zemlji, ali i populacionu politiku koja mora da bude dugoročna, kaže Penev.
Prošle godine je rođeno samo 65.000 beba, što je najmanji broj rođene dece od 1900. godine, pokazuju najnoviji rezultati Republičkog zavoda za statistiku.
Od 168 opština u Srbiji u 160 je negativan prirodni priraštaj, a statistika upozorava da porodica u Srbiji u proseku ima jedno i po dete, podaci su Republičkog zavoda za statistiku
Za prostu reprodukciju bi svaka porodica trebalo da ima makar dvoje dece. Da ne bismo nestali kao narod, neophodno je da se u porodici rađa troje ili četvoro dece. Svake godine nestaje grad veličine Ćuprije, Knjaževca, Negotina, upozoravaju stručnjaci.
Demograf iz Instituta društvenih nauka Goran Penev je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao je da se u prošloj godini rodilo manje dece nego u vreme Balkanskih ratova, Prvog i Drugog svetskog rata, u vreme bombardovanja Srbije.
„Već godinama je više umrlih nego rođenih, a u Crnoj Travi protekle godine nije rođena nijedna beba. Jedino u beogradskim opštinama Surčin i Zvezdara, u Raškoj, Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici, Bujanovcu i Preševu je pozitivan prirodni priraštaj“, ističe Penev.
Srbija ima najstarije stanovništvo u Evropi i svetu.
„U poslednjih 10 godina više od 100.000 ljudi je umrlo, a broj živorođenih stalno opada. Nivo fertiliteta skoro 60 godina je ispod nivoa koji obezbeđuje prostu reporodukciju. To je kako posledica iseljavanja, tako i rađanja u ranijim periodima“, upozorava Penev.
Kaže da je kasno da se situacija popravi jer je skoro 60 godina nedovoljno rođenih u Srbiji.
„Potrebna je dugoročna populaciona politika, a ne ‘ad hok’ u svrhe izborne kampanje ali i poboljšanje ekonomske situacije, da bi mladi mogli da formiraju porodicu“, zaključuje demograf Penev.
(RTS/B92)