Iako u Srbiji posao nema više od 760.000 ljudi, postoje dobro plaćeni poslovi koje niko ne želi. Evo koji su to poslovi.
Na konkurs za lekara koji je prošlog novembra raspisao Okružni zatvor u Subotici nije se prijavio niko uprkos činjenici da u Srbiji na posao čeka 2.500 lekara, od čega je sedam na birou u Subotici. Ministar pravde Nikola Selaković koji je javnost upoznao sa ovom činjenicom ocenio je da taj primer svedoči o tome „koliko smo kao narod izbirljivi i razmaženi“:
– Pokazalo se da nisu zainteresovani da rad, čak ni u Subotici, gradu sa više od 100.000 stanovnika, koja je administrativni, privredni i kulturni centar i u koju su u poslednje vreme došli mnogi domaći i strani investitori. To možda svedoči koliko smo mi kao narod izbirljivi i koliko smo u stanju da sedimo kod kuće, da ne radimo ništa i robujemo starim navikama, umesto da odemo i po 100 km od kuće gde bismo dobili posao – rekao je Selaković podsećajući da su „generacije naših roditelja odlazile i po 500 kilometara od svojih domova radi posla i tamo zasnivale novi život“.
Iz Okružnog zatvora u Subotici poručuju da je pomenuto radno mesto dugo upražnjeno iako su uslovi za rad dobri:
– U zatvoru trenutno imamo 161 zatvorenika, plata bi bila 52.000 dinara ali od novembra, kada smo otvorili konkurs, nijedan lekar se nije prijavio – rekli su iz zatvora.
Ovaj slučaj nije jedinstven. U Srbiji se raspisuje mnogo konkursa na koje se niko ne javlja. Iz Nacionalne službe za zapošljavanje kažu da ima mnogo zanimanja koje nezaposleni uporno izbegavaju. Pre svega, radi se o poslovima u poljoprivredi, terenskom i fizičkom radu:
– Takođe, Srbi nisu zainteresovani ni za građevinske poslove, rudarstvo i ostale teže fizičke poslove, bez obzira na visinu zarad, na primer posao zavarivača – kažu iz NZS za „Naše novine“.
Niko neće da muze za 600 evra!
Na lokalnim radio – stanicama na severu Banata u Potisju emituju se nedeljama oglasi desetak stočara – farmera, vlasnika mini-farmi ovaca, koza i krava, koji traže radnike i nude platu od 600 evra mesečno, penzijsko i socijalno osiguranje, stan i hranu. Oglasi se vrte, ali kad potencijalni radnici čuju da se radi na salašu, uprkos električnoj muži, svi odustaju, pišu „Naše Novine“.
(Dnevno/Naše novine)