12 neverovatnih činjenica o Prvom svetskom ratu koje verovatno niste znali

0
1284
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Ovo su dvanaest iznenađujućih činjenica o Prvom svetskom ratu koje verovatno niste znali.

1 . Eksplozija na ratištu u Francuskoj se čula u Londonu

Vojska u napadu u Prvom svetskom ratu / Foto: Facebook

Dok je rat besneo u blatu i rovovima, veoma drugačiji rat se odvijao pod nogama vojnika. Grupa rudara, posluje u potpunoj tajnosti, kopa tunele ispod zemlje, da bi postavili mine ispod rovova neprijatelja. Njihov najveći uspeh je bio u Mesines Ridžu u Belgiji, kada je eksploziv eksplodirao istovremeno u 19 podzemnih tunela. Veći deo nemačke linije fronta je bio uništen, a eksplozije su se čule 230 kilometara dalje, kod britanskog premijera u Dauning ulici.

2. . Novinari suočeni sa smrtnom kaznom

Pregršt novinara rizikovalo je svoje živote da bi izveštavali o realnosti rata. Kako je Vlada tražila da kontroliše protok informacija sa fronta na početku rata, novinari su zabranjeni. Izveštavanje o sukobu je, po mišljenju Ministarstva rata , pomagalo neprijatelju. Ako bi ih uhvatili, oni su se suočavali sa smrtnom kaznom.

3. 12 miliona pisma su dostavljena na front svake nedelje

pismo, rat
Foto: Profimedia/ilustracija

Zapanjujuće, samo je dva dana pismo iz Britanije stizalo na front u Francuskoj. Putovanje je počinjalo u skladištu sortiranjem u namenski izgrađenom Regent Parku pre nego što je isporučivano ka rovovima. Do kraja rata, isporučeno je dve milijarde 114 miliona pisama i paketa.

4. . Rat je učinio da koža nekih žena požuti

Žene u Prvom svetskom ratu / Foto: Profimedia/ilustracija

Kada je generacija ljudi otišla ​​da se bori u ratu, više od milion žena je počelo da radi. One su radile prekovremeno, često u lošim uslovima i sa opasnim hemikalijama. Takozvani “ kanarinci“ su bile žene koje su radile sa TNT, koji im je dao toksičnu žuticu.

5. . Prvi svetski rat je izazvao pronalazak plastične hirurgije

Šrapnel je bio uzrok mnogih facijalnih povreda u ratu i za razliku od pravolinijskih rana nanetih mecima povrede su bile teže. Užasnut povredama koje je video, hirurg Harold Gils, preuzeo je zadatak da pomogne žrtvama i on je pionir rane tehnike rekonstrukcije lica.

6. Vilfred Oven je bio nepoznat na kraju rata

Vilfred Oven je jedan od najpoznatijih pesnika, ali kada je umro na ratištu, samo nedelju dana pre kraja rata, bio je relativno nepoznat. Književna elita je 1960. odlučila da je on autentičan pesnik. To je rezultiralo objavljivanjem dve ključne antologije ratnog pesništva koje u velikoj meri sadrže Ovenove pesme.

7. Najmlađi britanski vojnik je imao 12 godina

Sidni Luis je imao samo 12 godina kada je lagao o svom uzrastu i otišao u vojsku tokom Prvog svetskog rata. On je bio jedan od hiljada maloletnih dečaka koji su se borili zajedno sa svojim odraslim kolegama na frontu. Neki su bili motivisani patriotizmom, ali za druge je to bio beg od svojih turobnih života.

8. Rat je skoro izazvao finansijski kolaps u Britaniji

Na prelazu veka, Britanija je bila ekonomska supersila, ali prvi globalni rat je koštao više od bilo čega pre. Na primer, troškovi metaka ispaljenih u 24 časa u septembru 1918. je bio skoro četiri miliona funti.

9. Banke krvi su osnovane tokom Prvog svetskog rata

Boloničarke u I svetskom ratu
Boloničarke u I svetskom ratu / Foto: Profimedia/ilustracija

Britanska armija je počela rutinsku primenu transfuzije krvi u lečenju ranjenika. Transfuzija je vršena direktno sa jedne osobe na drugu. Američki lekar, kapetan Osvald Robertson, osnovao je prvu banku krvi na Zapadnom frontu 1917, koristeći natrijum citrat da spreči zgrušavanje krvi. Krv je držana na ledu do 28 dana, a zatim je transportovana do žrtava kojima je najpotrebnija.

10 . Šarenilo brodova je korišćeno kao kamuflaža

Bilo je važno da se zaštite trgovački brodovi koji su nosili hranu i vojnu opreme na frontu od neprijateljskih torpeda. Norman Vilkinson, umetnik i volonter Kraljevske mornarice je došao na ideju farbanja brodova smelim bojama. Potpuno suprotno od normalne kamuflaže, ova je imala za cilj da zaslepi neprijatelja.

11.  9 od 10 vojnika preživelo rovove

Biti na vatrenoj liniji je retko iskustvo za britanskog vojnika. Oni su se stalno kretali oko rovova – što znači više nego često oni su držali dalje od opasnosti neprijateljske vatre.

12. Generalima je branjeno da idu u prve redove

Suprotno uvreženom mišljenju da su vojnici bili grupa lavova koje su predvodili magarci- generali, istina je drugačija. Generali su dobijali zabrane „sa vrha“ jer su želeli da se bore. Smatralo se da je njihovo iskustvo previše dragoceno da bi tek tako bilo izgubljeno.

(SrbijaDanas)

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR