– Vinčansko Belo brdo, koje je proglašeno spomenikom kulture, pretvorilo se u pravu prirodnu katastrofu jer se na njemu nalazi 17 septičkih jama. Država ne mari za to i niko ništa se ne preduzima. Ne shvataju da Vinča ima svetski značaj i ako nešto ne budemo preduzeli, sve će biti uništeno. Svet nam to ne bi oprostio.
Ovako je Dragan Janković, kustos Arheološkog nalazišta Vinča, opisao kako izgleda lokalitet na kom je pre 7.500 godina rođena evropska civilizacija. Na tom mestu država je čak 15 hektara zemlje zaštitila kao kulturno dobro, a sada se tu nalaze septičke jame, zbog čega su se pokrenula i klizišta.
– Osnovni problem je to što u Vinči ne postoji kanalizacija. Na parcelama na kojima je nalazište i koje je proglašeno spomenikom kulture postoji 17 domaćinstava, a samim tim i 17 septičkih jama. Naravno, za to nisu krivi ljudi koji tu žive, jer oni ništa ne mogu da promene. I naravno, moje mišljenje je da država sve te parcele treba da otkupi i zaštiti tu zemlju jer to je naše prirodno blago koje svesno uništavamo – kaže Janković i dodaje da mnogi stranci dolaze da posete Vinču.
Prema rečima meštana, država ne želi da reši imovinsko-pravne probleme, što bi bio prvi uslov da Vinča bude stavljena na listu UNESKO.
– Svi smo ogorčeni jer su nam ruke vezane, a šta god pokušali, odgovori su da je sve skupo i komplikovano.
Vinčansko Belo brdo je zbog pokretanja klizišta već gotovo tri godine zvanično zatvoreno, ali posetioci i pored toga svakodnevno dolaze.