Indijci kupuju IMT i IMR?

0
556
NextWEB hosting
NextWEB hosting

Indijski proizvođač traktora “Tafe” zainteresovan je za strateško partnerstvo sa fabrikama traktora i motora IMT i IMR, saznaje “Blic”.

“Tafe” ima mesec dana da Agenciji za privatizaciju dostavi ponudu za preuzimanje nekadašnjih giganata koji su zapošljavali 18.000 radnika. Rok za privatizaciju 502 uglavnom propale državne firme je počeo juče, a za desetak preduzeća već se naziru kupci.

 Prema saznanjima “Blica”, predstavnici kompanije “Tafe” bili su u Beogradu u junu gde su sa tadašnjim ministrom privrede Dušanom Vujovićem razgovarali o mogućnosti partnerstva sa IMT i IMR.

Ova rakovička preduzeća inženjeri iz indijske kompanije posetili su u januaru ove godine, a tome je prethodio odlazak predstavnika IMT i IMR u “Tafe” krajem 2013. godine.

– Na poslednjem sastanku, pre dva meseca, Indijci su nam tražili podatke o poslovanju IMT i IMR sa ciljem da predlože konkretan model saradnje – navodi naš sagovornik.

Procenjuje se da bi novog vlasnika moglo da dobije stotinak od 500 kompanija ponuđenih na prodaju. U Agenciji za privatizaciju kažu da bi uspeh bio ako se proda polovina, a da najveću šansu imaju poljoprivredne firme. Najveća rana su veliki sistemi, poput “Prve petoletke”, koji će se prodavati u delovima, dok je kod građevinskih preduzeća, zbog velikih dugova, realna prodaja imovine.

Potencijalni investitori već su počeli da se raspituju za kupovinu proizvođača hrane. Nedavno su podatke o “Porečju” iz Vučja, koji proizvodi rakiju i zimnicu, tražile jedna nemačka i jedna francuska firma. “Porečje” je prošle godine sa 209 radnika poslovalo sa gubitkom od 111 miliona dinara. Jedna domaća kompanija se raspitivala i za kupovinu “Budimke”, firme koja posluje pozitivno uprkos tome što je u restrukturiranju.

– Za „Vršačke vinograde“ se raspituje italijanski proizvođač alkohola „Bonolo“ – kaže naš izvor.  Novu šansu bi mogla da očekuje i “Župa” iz Kruševca čija je privatizacija raskinuta 2005. Za njenu kupovinu zainteresovana je firma iz Velike Britanije koja odranije sarađuje sa “Župom” i godišnje proda 43.000 tona bakar-sulfata u 70 zemalja.

Otpremnina 300 evra

Radnici u državnim firmama čija je prodaja oglašena juče mesečno zarađuju po 35.000 dinara u proseku. Mnogi su na platu, poput zaposlenih u “Partizanskom putu”, čekali i po 20 meseci. Radnici u firmama koje ne dobiju novog vlasnika dobiće od države otpremninu 300 evra po godini staža.

Izvor: Blic

Komentari

komentari

POSTAVI ODGOVOR