Varoška nošnja koja se nekada nosila u Grockoj, a koju posetioci imaju prilike da vide u Rančićevoj kući u okviru tematske izložbe „Tokovi tradicije“ posvećenoj starim i tradicionalnim zanatima, atraktivna je i dan danas.
Sastoji se od duge crne suknje, vezene košulje, efektnog crvenog pojasa i libade od pamučnog pliša opervažene tzv. zlatnim vezom, i delo je zanatske radionice „Kiri“ iz Kaluđerice. Boja libade označavala je i bračni status: crnu su nosile udate žene, dok je devojkama bila namenjena libada bordo boje.
Da su nekadašnje dame imale ukusa i da je varoška nošnja po meri ženstvenosti i elegancije, svedoče i ove fotografije snimljene u Rančićevoj kući, zaštićenom spomeniku kulture i narodnog neimarstva od velikog značaja za RS, koji danas koristi Centar za kulturu Grocka.
Rančićeva kuća reprezentuje upravo varošku arhitekturu i način života, a sama Grocka kao staro naselje i vekovni administrativni centar ovog kraja obiluje sačuvanim primercima kuća koje nam dočaravaju veštinu gradnje starih neimara.
Opština Grocka i Centar za kulturu Grocka tematsku izložbu „Tokovi tradicije“ posvećenu manifestaciji „Dani evropske baštine“ i tradicionalnim zanatima, realizuju u saradnji sa Udruženjem „Žene Begaljice“ iz Begaljice, OŠ „Ilija Garašanin“ u Grockoj, KUD „Stevan Štrbac“ iz Vrčina, zanatskom radionicom za izradu narodnih nošnji i opanaka „Kiri“ iz Kaluđerice i grnčarskom radnjom „Stari zanat“ iz Boleča.
Izložba je otvorena za posetioce do 14. oktobra 2015. godine.
Nataša Popovska, kustos Muzeja grada Beograda, kao kneginja Ljubica:
Porodična fotografija gročanske porodice iz 1907. godine:
Varoška nošnja u okviru izložbe „Tokovi tradicije“ u Rančićevoj kući:
tekst: Z. Atić