Друго издање ретких етничких музика Балкана „Ретник” одржано је у аутентичном амбијенту Ранчићеве куће у Гроцкој, споменику културе и седишту Центра за културу Гроцка. У оквиру другог дана фестивала традиционалне музике, као места окупљања и живих сусрета свих генерација, у суботу 3. септембра након певачких радионица, публици, међу којом су били и гости из Јапана, својим наступима представили су се врхунски домаћи традиционални уметници.
Госте је са традицијом и лепотама старе вароши крај Дунава у којој наступају упознала Зорица Атић, историчар уметности и директор Центра за културу, а башта времешног споменика културе постала је идеална сценографија за наступ који је уследио. Уз нумеру „Oсу се небо звездама“, сумрак пријатне летње вечери употпунио је вокални угођај изворних песама и музичких облика из свих крајева Србије као што су песме извика, славонски бећарци, певање на бас, стари глас из Јасеновца, певање на глас, ојкаче, певање уз кавал…
Дводневни Фестивал ретких етничких музика Балкана „Ретник” покренут је са циљем да културној јавности представи традиционалну музику Србије и Балкана, и то сегмент који је непознат ширем аудиторијуму – оригиналне музичке форме и вокална извођења доајена српског традиционалног певања, као и музицирање на старим музичким инструментима, као што су гајде и кавал.
Пре свих, ту је Олга Красојевић, доајен српског традиционалног певања и вођа једне од најбољих српских изворних група Црнућанка, из села Црнућа подно Рудника. Из Штрпца, из Метохије, дошла је Славица Реџић, најистакнутији чувар традиције Сиринићке жупе, која се представила певањем насамо и уз кавал, из краја подно Шар планине. Из западне Србије, из Нове Вароши, стигао је водећи мушки тандем певања „извика” Милољуб Шаковић и Мирољуб Ракетић. Најмлађи учесници били су ученици наставнице и етномузиколога Миле Ђачић из ОШ „Свети Сава“ у Врчину.
Пред старим бунаром Ранчићеве куће наступили су и Пјевачка дружина Светлане Спајић – програмског уредникa фестивала, педагога и извођача, у саставу Драгана Томић, кавал и вокал, Јована Лукић и Сузана Арсић, вокали, чувена Смиља Котур, најстарији етно вокал Србије, Пјевачка група „Кора“, затим Јелена Митић, Јелена Ђекић, Милена Огњановић, вокали, и Милош Николић, Андреј Лукман и Горан Милосављевић, кавал.
Организатори „Ретника” су „World Music asocijacije Srbije”, удружењe „Ринг Ринг”, Центар за културу Гроцка и Удружење „Извор“. Програмски уредник фестивала је Светлана Спајић. Секретаријат за културу Града Београда допринео је и у значајној мери помогао реализацију програма обезбеђивањем неопходних средстава за финансирање.
Дневни лист ПОЛИТИКА у недељу, 4. септембра у оквиру културне рубрике „Синоћ у Београду“ доноси опширну вест о музичком фестивалу „Ретник“ који је ове године одржан у Гроцкој, и чији је завршни концерт са доајенима традиционалног извођења представљен у башти споменика културе Ранчићева кућа, седишту Центра за културу Гроцка.
Хвала колегама из Политике на пажњи коју посвећују културним дешавањима у старој вароши на Дунаву.