BEOGRAD – U celoj Srbiji zbog visokih temperatura danas je na snazi narandžasti meteo-alarm, a mnogi građani su spas od vrućine potražili na obližnjim bazenima i rekama.
U Srbiji je u 15 časova najviša temperatura izmerena u Ćupriji i Leskovcu – 36 stepeni, dok je u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Kuršumliji, Valjevu, Kruševcu i Vranju zabeleženo 35 stepena.
U danu sa najvišom temperaturom ovog leta Beograđani su uobičajeno osveženje potražili na Adi Ciganliji, a u javnom preduzeću koje brine o tom kupalištu kažu da očekuju veći broj posetilaca ukoliko vremenski uslovi to dozvole.
U nedelju je „beogradsko more“ posetilo 95.000 građana, a danas se očekuje još veći broj posetilaca, rekla je Tanjugu Tanja Trifunov iz JP „Ada Ciganlija“, dodajući da o kupačima brine između 50 i 60 spasilaca, službe Hitne pomoći, komunalne policije, kao Policijske uprave opštine Čukarica.
Osveženje od ekstremnih vrućina Novosađani nalaze uglavnom na popularnoj dunavskoj plaži Štrandu i na otvorenim bazenima, ali i u baštama mnogobrojnih kafića i restorana, uglavnom popodne i uveče.
Na Štrandu je danas bilo oko 10.000 posetilaca, rekao je Tanjugu portparol JKP „Gradsko zelenilo“ Ivan Nožinić, napominjući da je tokom proteklog vikenda tu plažu posetilo 12.000 do 13.000 građana dnevno.
Osim na Štrandu, mnogobrojni Novosađani osveženje u vodi traže i u otvorenim bazenima kod „Spensa“ i kraj Novosadskog sajma, a bašte kafića u Zmaj Jovinoj, Dunavskoj i drugim ulicama počinju da se pune popodne i predveče, kad malo „zahladi“.
Nišlije su spas od vreline potražile na bazanima ili pored reke, a oni koji su morali poslom u grad, rashlađivali su se na javnim česmama ili tražili hladovinu u baštama ugostiteljskih objekata.
Lekari Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Nišu poslednja dva dana češće intervenišu na terenu za 10 do 15 odsto u odnosu na ranije dnevne proseke, rekla je Tanjugu portparol te ustanove Slađana Milenković.
Ona je napomenula da je bilo kolapsa na javnim mestima, ali i na mestima rada, a pacijenti su bili kako hronični bolesnici tako i mlađi ljudi. Javljao se veći broj pacijenata sa psihičkim smetnjama koji su se javljali Hitnoj pomoći, napomenula je Milenković.
Na ulicama Kragujevca danas se našao uglavnom samo onaj ko je morao, a sudeći prema izjavama lekara Hitne pomoći, za 24 sata zabeleženo je oko 70 intervencija, što je, kako objašnjavaju, uobičajeno za ovo doba godine.
„Imamo nešto veći broj intervencija na javnim mestima, od 10 do 17 casova i to uglavnom kada građani izađu iz aklimatizovanih prostorija i suoče se sa visokom spoljnom temeraturom vazduha i sa kolapsom“, rekao je Tanjugu direktor Hitne pomoći Aleksandar Kličković.
Spas od vrućine, više od 4.000 Kragujevčana, danas je potražilo na otvorenom bazenu, a znatno manji broj na bazenu ugostiteljskog objekata „Wood lend“ kao i kraj jezera u Šumaricama, gde je, inače, zabranjeno kupanje usled nedavnih obilnih kišnih padavina.
Na bazenima Akva parka u Jagodini spas od žege danas je potražilo 5.000 kupača, izjavio je Tanjugu Zoran Gligorijević, direktor Jagodinskog sportskog saveza u čijem je sastavu Akva park .
Prema njegovim rečima, spas od vrućine u jagodinskom Akva parku potražili su stanovnici mnogih mesta: Beograda, Niša, Kragujevca, Zrenjanina, Kruševca, Despotovca, Ćuprije, Paraćina, Kraljeva, Zaječara, Sombora, Vranja…
Najviše kupača u Kraljevu, u ovom vrelim danima, ima na Gradskom bazenu, a kako su Tanjug rekli u Sportskom centru „Ibar“, dnevno ovaj bazen poseti oko 1.000 kupača, a slično je i na ostalim uređenim kupalištima u okolini Kraljeva, bilo da su manji bazeni ili rečne plaže.
Vrnjačkoj Banji ponuda je daleko raznovrsnija od Kraljeva, pa je s toga zabeležen i veći broj posetilaca. Najviše ih ima na Olimpijskom bazenu u centru Banje, gde je dnevno između 1.500 i 2.000 kupača.
Kako je Tanjugu rečeno u Hitnoj službi u Kraljevu, zbog vruućine zabeležen je veći broj poziva građana nego inače, sa javnih mesta, pa savetuju da se izbegava kretanje u najtoplijim delovima dana.
Stanovinici Novog Pazara spas od vrućine pronašli su na gradskom bazenu, ali i pored reke Raške i njenih pritoka, na Pazarištu, u Sopoćanima i Suvoj Ćupriji, ili na Ribarićkom jezeru.
Direktor Sportskog centra, koji gazduje bazenima, Mujo Šaćirović rekao je Tanjugu da na bazenima poslednjh dana od kako su visoke temperature, ima prosečno hiljadu kupača.
Zbog visokih temperatura novopazarska Hitna pomoć beleži povećan broj pacijenata, a prema rečima lekara Mirze Pepića, dnevno ima po 70 intervencija, od toga desetak je izlazaka na teren, dok u noćnoj smeni ima po 100 pacijenata.
Užičani, uporedo sa vodom za piće, u julu in avgustu ostali su i bez mogućnosti da se kupaju na Gradskoj plaži na Đetinji, takođe zbog zagađenosti.
Stanovnici grada na Đetinji zbog toga sada idu na bazene u gradu i okolini, međutim i tu ima problema jer otvoreni bazen u Sevojnu nije u funkciji već tri godine, a jedino mesto gde se Užičani u svom gradu mogu rashladiti ovih vrelih avgustovskih dana je zatvoreni gradski bazen.
Dnevna posećenost bazena je 400 ljudi, a Užičani kažu da je bazen prinudna zamena za gradsko kupalište i da je jedan nedovoljan.
Izvor: Tanjug / Pravda